ერთპარტიული მმართველობის მზარდი აჩრდილი დასდევს საქართველოს — კელი მელიას იმუნიტეტის შეჩერებაზე
აშშ-ის ყოფილი ელჩი საქართველოში იან კელი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის, ნიკა მელიასთვის იმუნიტეტის შეწყვეტას ტვიტერზე ეხმაურება.
"ერთპარტიული მმართველობის მზარდი აჩრდილი დასდევს საქართველოს", — ასე შეაფასა მან საქართველოს პარლამენტის გადაწყვეტილება.
გარდა ამისა, მან დაპოსტა სახალხო დამცველის დღევანდელი განცხადება, რომელშიც ნინო ლომჯარია მოუწოდებდა პარლამენტს, არ შეეწყვიტათ მელიასთვის მანდატი. ამ ტვიტზე კელი წერს:
"პრიოტიტეტი უნდა მიენიჭოს პარლამენტს, რომელიც ქართველი ხალხის ნებას გამოხატავს. ხელისუფლებამ უნდა ჰკითხოს საკუთარ თავს, ხელს უწყობს თუ არა ეს ნაბიჯი ამ მიზნის მიღწევას".
ქართულმა ოცნებამ ნიკა მელიას იმუნიტეტი მეორედაც მოუხსნა, რითიც პროკურატურას ისევ მისცა მისი დაკავების უფლება. მმართველ გუნდში ამ განმარტებას არ იზიარებენ და ამბობენ, რომ მათ არა დაპატიმრების, არამედ პატიმრობის მოთხოვნის უფლება გასცეს და გადაწყვეტილება სასამართლომ უნდა მიიღოს.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც მმართველი გუნდი პროკურატურას მელიას დაპატიმრების უფლებას აძლევს. 2019 წლის 26 ივნისს 91 ხმით, 0-ის წინააღმდეგ, ქართულმა ოცნებამ იგივე საკითხზე დადებითი გადაწყვეტილება მიიღო. მაშინაც მსჯელობის საგანი იყო ნიკა მელიას ბრალდება 20 ივნისის საქმეზე. კენჭისყრის დღეს ოპოზიციის სკამები ცარიელი იყო და მელია მმართველი გუნდის პირისპირ მარტო იჯდა. თუმცა ქართულ ოცნებაშიც არ ყოფილა ყველა "მომხრე". სამმა დეპუტატმა: მირიან წიკლაურმა, რომან კაკულიამ და ბექა ოდიშარიამ მაშინ ხმის მიცემისგან თავი შეიკავეს, მარიამ ჯაშმა კი კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღო.
მაშინ პროკურატურამ ქართული ოცნებისგან პატიმრობის უფლება მიიღო, სასამართლოსგან კი არა. მელიას გირაო და ელექტრონული სამაჯურის ტარება შეეფარდა, რომელიც ენმ-ის ლიდერმა ერთ-ერთ აქციაზე დემონსტრაციულად მოიხსნა, რასაც უწყებიდან მორიგი გირაოს გადახდის, გადაუხდელობის შემთხვევაში კი პატიმრობის მოთხოვნა მოყვა. მელიამ გირაოს გადახდაზე უარი თქვა, რადგან მიაჩნია, რომ საქმე პოლიტიზებულია.
ერთკვირიანი ვადა, რომელიც პროკურატურამ მელიას გირაოს გადასახდელად მისცა, ამოიწურა ისე, რომ ენმ-ს თავმჯდომარეს ეს მოთხოვნა არ დაუკმაყოფილებია. სწორედ ამიტომ, პროკურატურამ პარლამენტს მიმართა და ქართულმა ოცნებამ დადებითი გადაწყვეტილება მიიღო.