ციხეში მელაშვილს საქმის წერილობითი ანალიზის ჩემთვის გადმოცემის უფლება არ მისცეს — ადვოკატი
საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაცია-დემარკაციის საქმეზე დაკავებული ივერი მელაშვილის ადვოკატმა, ედუარდ მარიკაშვილმა განაცხადა, რომ ციხის ადმინისტრაციამ ივერი მელაშვილს უფლება არ მისცა, ადვოკატისთვის საქმესთან დაკავშირებით მისი წერილობითი ანალიზი გადაეცა.
როგორც ედუარდ მარიკაშვილი On.ge-სთან საუბარში ამბობს, ციხის ადმინისტრაციის მხრიდან ეს ქმედება ცალსახა დარღვევაა, საჩივარი უკვე დაწერა და რეაგირებას ელოდება.
"პანდემიის გამო ფიზიკურად ვერ ვხვდებით, ვლაპარაკობთ ტელეფონით, ბარიერს მიღმა. ამიტომ ამა თუ იმ საკითხზე თავის პოზიციას წერილობით ამზადებს, შევდივარ და გამომაქვს, ხოლმე. დღეს მომზადებული ჰქონდა რაღაც საკითხზე პოზიცია, უნდა გადმოეცა. ბარიერის გამო თვითონ გადასცემს ბადრაგს, მათ გადმოაქვთ ჩემთან. როცა გადასცა ეს დოკუმენტები, მათ, დიდი ალბათობით, ჩახედეს, გადაამოწმეს და მითხრეს, რომ პირადი ხასიათის წერილია და ვერ გადმოგცემთო. ის პრობლემაა, რომ ადვოკატთან კომუნიკაციის შინაარსის კონტროლის უფლება არ აქვს ციხის ადმინისტრაციას და ეს არის დაცვის უფლების უხეში დარღვევა, მეორე, ბრალდებულს აქვს უფლება, ყველა დოკუმენტი, რაც საქმეს უკავშირდება, შეუფერხებლად გადასცეს მის ადვოკატს. აქვთ მხოლოდ ვიზუალურად შემოწმების უფლება, შინაარსის კონტროლის უფლება ცალსახად არ აქვს და წარმოუდგენელი დარღვევაა", — განაცხადა ედუარდ მარიკაშვილმა.
მელაშვილს არ მისცა უფლება გადმოეცა საქმესთან დაკავშირებით წერილობითი ანალიზი, რითაც უხეშად დაარღვია დაცვის უფლება.