ხაზარაძე: მინდა, ყველამ იცოდეს ჩვენი პოზიცია — სიტყვა რევოლუცია უნდა ამოვიღოთ ლექსიკონიდან
"ჩვენ არ გვინდა და ქვეყანას არ სჭირდება რევოლუცია", — განაცხადა ლელოს თავმჯდომარემ, მამუკა ხაზარაძემ და აღნიშნა, რომ გაემიჯნებიან ნებისმიერ საკითხს, რომელიც კანონიერების ფარგლებს გასცდება. ასე გამოეხმაურა ის ბოლოდროინდელ განხილვას, რომელიც ნიკას მელიას "მშვიდობიან რევოლუციაზე" განცხადებას მოყვა.
"სიტყვები — რევოლუცია და გადატრიალება უნდა ამოვიღოთ ლექსიკონიდან, იმიტომ, რომ ეს ქვეყნის დესტაბილიზაციას იწვევს. ეს, ასევე, არის იმ წისქვილზე წყლის დასხმა, რომელიც ქართულ ოცნებას აწყობს. არ უნდა დაგვავიწყდეს, რისთვის ვართ შეკრებილები. ჩვენი მიზანია, ტყუილიდან ამოვიყვანოთ ქვეყანა და არა ის, რომ რევოლუციის გზას დავაყენოთ.
დროა, ერმა ერთხელ და სამუდამოდ ვისწავლოთ, დიალოგის და კომპრომისების გზით, ყველაზე რთული პრობლემის გადაჭრა. ამის რესურსი გვაქვს მაშინ, როცა იცი, რომ შეიძლება ჩვენნაირი გაჭირვებული ქვეყანა ერთმა არასწორმა მოძრაობამაც კი ისე შეასუსტოს, რომ ვერ დაბრუნდეს საწყის წერტილზე, რევოლუცია და მსგავსი მოქმედება ყველამ უნდა ამოიგდოს თავიდან", — აცხადებს ხაზარაძე.
ხაზარაძის განმარტებით, ეს არ ნიშნავს იმას, რომ არ გააპროტესტებენ იმას, რაც მიუღებელია ხალხისთვის, ან აქციებსა და პროტესტის გამოხატვის სხვა ფორმებზე იტყვიან უარს. ხაზარაძემ ისევ განაცხადა, რომ მათი ერთ-ერთი მთავარი მოთხოვნა ხელახალი არჩევნებია.
"მშვიდობიანი რევოლუცია ნიშნავს იმას, რომ სამოქალაქო პროტესტის შედეგად ხელისუფლება იძულებულია გადადგეს და ინიშნება ვადამდელი არჩევნები — ეს არის დემოკრატიის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილი და ფუნდამენტიც კი", — ასე განმარტავს ნაციონალური მოძრაობის ლიდერი, ნიკა მელია თავის სიტყვებს რევოლუციის შესახებ, რომელსაც კრიტიკა მოყვა.
გუშინ, 18 დეკემბერს, მელიამ განაცხადა, რომ ხელახალი არჩევნები არის უცვლელი მოთხოვნა და ეს არ გადაიხედება და პროტესტი გადაიზრდება უკმაყოფილებაში, "ტრანსფორმირდება შეიძლება, მათ შორის, მშვიდობიან რევოლუციაში".
მისივე თქმით, საპროტესტო აქციებისთვის მზადების პროცესი დაიწყება, თუ მათი მოთხოვნა არ შესრულდება.
ევროპული საქართველოს ლიდერმა, გიგა ბოკერიამ კი განაცხადა, რომ ხელისუფლებამ რევოლუციური გზით მოქმედების არჩევანი დაუტოვათ, რაც არ სურთ. მისი თქმით, შექმნილი პოლიტიკური კრიზისიდან ერთადერთი სწორი გზა — ვადამდელი, ნორმალური არჩევნებია.
იუსტიციის ყოფილი მინისტრი და პარლამენტის წევრი, განაცხადა, რომ ხელახალი არჩევნები არის უცვლელი მოთხოვნა და ეს არ გადაიხედება და პროტესტი გადაიზრდება უკმაყოფილებაში, "ტრანსფორმირდება შეიძლება, მათ შორის, მშვიდობიან რევოლუციაში".
იუსტიციის ყოფილი მინისტრი და პარლამენტის წევრი, თეა წულუკიანი კი ამბობს, რომ ვერავითარი რევოლუცია ამ ქვეყანაში ვერ იქნება. წულუკიანის თქმით, პოლიტიკურ ძალებს არეულობისა და დესტაბილიზაციის საშუალებას არავინ მისცემს.
%83%97%E1%83%90%E1%83%A0%E1%83%98-%E1%83%A0%E1%83%94%E1%83%95%E1%83%9D%E1%83%9A%E1%83%A3%E1%83%AA%E1%83%98%E1%83%90-%E1%83%90%E1%83%9B-%E1%83%A5%E1%83%95%E1%83%94%E1%83%A7%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%90%E1%83%A8%E1%83%98-%E1%83%95%E1%83%94%E1%83%A0-%E1%83%98%E1%83%A5%E1%83%9C%E1%83%94%E1%83%91%E1%83%90-%E1%83%AC%E1%83%A3%E1%83%9A%E1%83%A3%E1%83%99%E1%83%98%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%98" target="_blank">თეა წულუკიანი კი ამბობს, რომ ვერავითარი რევოლუცია ამ ქვეყანაში ვერ იქნება. წულუკიანის თქმით, პოლიტიკურ ძალებს არეულობისა და დესტაბილიზაციის საშუალებას არავინ მისცემს.