PVT-ში შესაძლო შეცდომები არ ნიშნავს, რომ არჩევნები იყო კარგი — ჯაფარიძე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / გირჩი
გირჩის ლიდერის, ზურაბ ჯაფარიძის თქმით, სამართლიანი არჩევნების მიერ შესაძლო მათემატიკური შეცდომის დაშვება არ ნიშნავს, რომ საერთო ჯამში არჩევნები კარგად ჩატარდა. TV პირველთან საუბარში ჯაფარიძემ განაცხადა, რომ ოქმების პარალელური დათვლა ვერ ადგენს შესაძლო დარღვევების მნიშვნელოვან ნაწილს.
"შეიძლება სამართლიანმა არჩევნებმა მართლა დაუშვა რაღაც მათემატიკური შეცდომა, მაგრამ, გასაგები უნდა იყოს, რაზე არის საუბარი. საუბარი არის ოქმების პარალელურ დათვლაზე. ოქმების პარალელური დათვლა ვერ ადგენს არჩევნების დროს დარღვევების მნიშვნელოვან ნაწილს. ანუ, შეიძლება დაადგინოს მხოლოდ და მხოლოდ ის, რომ უბნებზე რაღაცები ვერ დააჯამეს, ან უბნებზე რაღაცა მოხდა", — ამბობს ჯაფარიძე TV პირველთან საუბარში.
ჯაფარიძე ჩამოთვლის დარღვევების სახეებს, რომლებიც, მისი თქმით, ოქმების პარალელური დათვლისას ვერ გამოვლინდებოდა.
"უამრავი დისბალანსი იყო ოქმებში, მაგრამ, ამითი ვერ დადგინდება გაყალბების მასშტაბი. ის, რაზეც საუბრობდა ყველა სადამკვირვებლო ორგანიზაცია, მათ შორის, სახელმწიფო დეპარტამენტის კომუნიკეშიც იყო საუბარი, რომ იყო დაშინების ფაქტები, იყო მოსყიდვის ფაქტები; დისბალანსებში ჩანს, რომ ზოგან არის ბიულეტენების დიდი რაოდენობა, რაც ნიშნავს რომ ჩაყრას ჰქონდა ადგილი, ან ის, რომ ბიულეტენების ნაკლებობა არის, რაც ირიბად შეიძლება მიუთითებდეს იმაზე, რომ კარუსელები ტრიალებდა, ამას ყველაფერს პარალელური დათვლა ვერ ადგენს", — ამბობს ზურაბ ჯაფარიძე.
გირჩის ლიდერი მიიჩნევს, რომ მმართველი პარტია სამართლიანი არჩევნების მათემატიკურ შეცდომას პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს.
"მთელი აქცენტის გადატანა ახლა "ოცნების" მხრიდან იმაზე, რომ სამართლიან არჩევნებს PVT-ში ჰქონდა რაღაცა შეცდომები და ამიტომ, არჩევნები იყო კარგი და შედეგები ვიღაცამ უნდა აღიაროს... პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებენ რეიტინგული არასამთავრობო ორგანიზაციის შესაძლო მათემატიკურ შეცდომას", — განაცხადა ზურაბ ჯაფარიძემ.
ქართული ოცნების აღმასრულებელი მდივნის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, PTV არის ხმების და არა ოქმების პარალელური დათვლა.