არჩევნები რომ გადავარჩინოთ, ოქმების გასწორება უნდა იყოს მოლაპარაკებების ნაწილი — ხვიჩია
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / გირჩი
გირჩის ერთ-ერთი ლიდერის, იაგო ხვიჩიას თქმით, იმისთვის, რომ არჩევნები "გადაარჩინონ" და ქვეყანა "ღრმა, პოლიტიკურ კრიზისში" არ შევიდეს, ყველა დარღვევა ყურადღებით უნდა შეისწავლონ და ოქმების გასწორება მოლაპარაკებების ნაწილი უნდა იყოს. ამის შესახებ მან რუსთავი 2-ის ეთერში ისაუბრა.
"მე ვხედავ გზას იმის, თუ როგორ შეიძლება ამ არჩევნების გადარჩენა. არჩევნების ხელახლა ჩატარებაც პოლიტიკური კრიზისია. მე მგონია, რომ არჩევნები უნდა გადავარჩინოთ, იქიდან გამომდინარე, რომ მეორე ტურში მაინც გვქონდეს რეალური არჩევნები. ამ არჩევნების რეალურობას აწი არავინ არ დაიჯერებს, იმიტომ, რომ ვიცით, 56%-იდან დაიწყეს გამოცხადება და რომ მიხვდნენ ზედმეტი მოუვიდათ, ჩამოვიდნენ 48%-ზე. უბრალოდ, ზედმეტი მოუვიდათ გესმის? ამაშია საქმე. აწი ამ არჩევნებს ვერაფრით ვერ გააკეთილშობილებ, მაგრამ შენ შეგიძლია, მეორე არჩევნები გახადო კონკურენტული", — განაცხადა ხვიჩიამ.
ხვიჩიას განცხადებითვე, შევა თუ არა ზურაბ ჯაფარიძე პარლამენტში, ეს ოპოზიციის ქმედებებზე იქნება დამოკიდებული, რადგან მისი განმარტებით, მათ "მარტო შესვლა" არ სურთ.
"ჩემი აზრით, ზურაბ ჯაფარიძის და ნებისმიერი ოპოზიციის ქმედება დამოკიდებულია დანარჩენი კოლეგის ქმედებაზე. ჩვენ მარტო შესვლა არ გვინდა, მნიშვნელობა არა აქვს ზურაბ ჯაფარიძე შევა თუ არა დიდუბიდან მაჟორიტარად, ჩვენ მარტო შესვლა არ გვინდა", — აღნიშნა მან.