ვისურვებდი, რომ ამ კომპასს თავისი გეზი არ დაეკარგა — დეკანოიძე ევროპულ საქართველოზე
ფოტო: ხატია დეკანოიძე / Facebook
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერმა, ხატია დეკანოიძემ განაცხადა, რომ ისურვებდა იმ კომპასს, რომელიც ევროპული საქართველოს ლოზუნგში აქვს გამოყენებული, თავისი გეზი არ დაეკარგა. ამ ფორმით უპასუხა მან ევროპული საქართველოს პარტიის წევრებს, რომლებმაც ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი გააკრიტიკეს.
"თავდასხმა, რომელიც გაუგებარია, რომელიც რეალურად მოკლებულია ყოველგვარ საფუძველს... მაგრამ ყველაზე მნიშვნელოვანი ის არის, რომ მათ პარტიულ ლოზუნგში არის ასეთი მოწოდება, რომ ევროპული საქართველო ეს არის კომპასი მომვალისკენ, თუ სხვა ცვლილებებისკენ, მაგრამ მე ერთადერთს ვისურვებდი, რომ ამ კომპასს თავისი გეზი არ დაეკარგა ახლა, როდესაც ჩვენ უნდა ჩამოვიცილოთ ბიძინა ივანიშვილი. ეს თავდასხმები ნამდვილად არ შეუწყობს ხელს იმას, რომ ბიძინა ივანიშვილმა თავი არ იგრძნოს კომფორტში", — განაცხადა დეკანოიძემ ფორმულას ეთერში.
მისივე თქმით, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა ყველაზე დიდი ოპოზიციური პარტიაა, თუმცა მათ გათვიცნობიერებული აქვთ სხვა პარტიებთან თანამშრომლობის პასუხისმგებლობა არამხოლოდ პარლამენტში, არამედ ახლაც.
20 სექტემბერს, მიხეილ სააკაშვილმა TV პირველის ეთერში განაცხადა, რომ ის მხოლოდ საზოგადოების კოალიციას ხედავს და არ ხედავს პარტიულ კოალიციას. მისი თქმით "პოლიტიკური პარტიების და პარტიუკების" საერთოდ არ სჯერა. სააკაშვილმა, ასევე, აღნიშნა, რომ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე უმრავლესობას ან ნაციონალური მოძრაობა აიღებს ან საქართველო "დაიღუპება". ამასთან, ჟურნალისტის კითხვას: "აქვს თუ არა ამომრჩეველს მხოლოდ ორი არჩევანი, თქვენ ან ბიძინა ივანიშვილი?" ყოფილმა პრეზიდენტმა უპასუხა, რომ ასეა და ეს ყველამ კარგად იცის.
სააკაშვილის ამ განცხადების პასუხად ევროპული საქართველოს ერთ-ერთმა ლიდერმა, სერგი კაპანაძემ განაცხადა, რომ ექსპრეზიდენტს არ აინტერესებს ივანიშვილის მარცხი, თუ ერთპიროვნულად არ მოვა ხელისუფლებაში. გირჩის ლიდერმა, ზურა ჯაფარიძემ კი აღნიშნა, რომ სააკაშვილს ივანიშვილის მარცხი იმაზე მეტად არ სურს, ვიდრე ძალაუფლების კვლავ ხელში ჩაგდება.
თუმცა სააკაშვილმა ეს მიდგომაც შეცვალა და დღეს ამტკიცებს, რომ ის და მისი პარტია "ინკლუზიური" მთავრობის მომხრე არიან. ეს განცხადება მან მას შემდეგ გაავრცელა, რაც ოპოზიციამ გააკრიტიკა იმის გამო, რომ "კოალიციური" მთავრობა არ სურდა.