გაუთქმელობის დაკისრებით, შესაძლოა, მხარეთა თანასწორობა დაირღვეს — ომბუდსმენი
საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადებით, შაქარაშვილის საქმეში ადვოკატებისთვის გაუთქმელობის ვალდებულების დაუსაბუთებელი დაკისრებით მოცემულ სიტუაციაში შესაძლოა მხარეთა თანასწორობის უფლება დაირღვეს.
ომბუდსმენის განცხადებით, პროკურატურა უფლებამოსილია, პროცესის მონაწილე დაავალდებულოს, რომ მისი ნებართვის გარეშე არ გაამჟღავნოს საქმეში არსებული ცნობები, თუმცა, ეს არ უნდა მოხდეს შეჯიბრებითობისა და მხარეთა თანასწორობის უგულებელყოფის ხარჯზე.
სახალხო დამცველის განმარტებითვე, მას შემდეგ, რაც ბრალდების წარდგენისას პროკურატურამ საზოგადოებას გამოძიებების ვერსია და გრაფიკული რეკონსტრუქცია გააცნო, დაცვის მხარესაც უნდა ჰქონდეს შესაძლებლობა, თანაბრად ისაუბროს საქმის მასალების შესახებ და საზოგადოებას თავისი პოზიცია მიაწოდოს.
ომბუდსმენი მიიჩნევს, რომ ადვოკატებისთვის მსგავსი ვალდებულების დაკისრება სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობიდან კი არა, იმ არასწორი პრაქტიკიდან გამომდინარეობს, რომელიც არაპირდაპირი გზით დაცვის მხარის არათანაბარ მდგომარეობაში ჩაყენებას ისახავს მიზნად.
ომბუდსმენი საქართველოს პროკურატურას მოუწოდებს, საქმის მასალების გასაჯაროების საკითხთან მიმართებით, უზრუნველყოს სისხლის სამართლის პროცესში მხარეთა თანასწორობის პრინციპის დაცვა.
"აქვე გვსურს მოვუწოდოთ ყველა მხარეს, მაქსიმალურად დაიცვან და პატივი სცენ სისხლის სამართლის საქმეთა ფარგლებში მონაწილე პირთა (მოწმეთა, დაზარალებულთა, ბრალდებულთა) უფლებებს. აღნიშნული მნიშვნელოვანი გარემოებაა ნებისმიერი გამოძიების ეფექტურად და ჯეროვნად წარმართვისა და ადამიანის უფლებების დაცვისთვის", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
პროკურატურამ, 12 აგვისტოს გიორგი შაქარაშვილის საქმეში ბრალდებულთა ადვოკატები საქმის მასალების და მონაცემების გამჟღავნების თაობაზე გააფრთხილა. მათი ინფორმაციით, საქმის მასალების საჯარო განხილვები დაზარალებულთა ხელახალ ვიქტიმიზაციას იწვევს და აზიანებს გამოძიებაში მონაწილე ფიგურანტი არასრულწლოვანი პირების საუკეთესო ინტერესების დაცვას.
შაქარაშვილის საქმეზე ბრალდებულ ხუთ ადამიანს ბრალი 11 აგვისტოს დაუმძიმეს. ვახტანგ ჩიქოვანს, ნიკოლოზ რევაზიშვილს, არჩილ გაგნიძესა და არასრულწლოვნებს: ზ.ხ.-და და ა.ქ.-ს გამოძიება დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობას ედავება. კერძოდ, პროკურატურა ამბობს, რომ მათ გიორგი შაქარაშვილი სცემეს და შემდეგ მდინარეში გადააგდეს, რა დროსაც ის გარდაიცვალა.