ბაჩლიაშვილის ოჯახი შსს-ში შეხვედრაზე იმყოფებოდა
თამარ ბაჩალიაშვილის ოჯახის წევრებმა და ადვოკატმა შინაგან საქმეთა სამინისტრო უკვე დატოვეს. როგორც ბაჩალიაშვილის დედამ, თეონა თამაზაშვილმა საგამოძიებო უწყების დატოვების შემდეგ განაცხადა, საქმეში ფედერალური ბიუროს ჩართულობაზე უწყებაში თანხმობა განუცხადეს, თუმცა ზუსტი თარიღი ვერ დაუსახელეს.
გარდაცვლილი თამარ ბაჩალიაშვილის დედის განცხადებით, სამინისტროში გაეცნო დაკითხვის ოქმებს და საქმის სხვა მასალებს. მისი განმარტებით, აქამდე სრულ ვაკუუმში იყო ოჯახი.
"მითხრეს, რომ კამერების ჩანაწერებს დრო უნდაო, რომ ყველა კამერა ამოვიღოთ და გავშიფროთო და ეს იყო ყველაფერი. ფედერალური ბიუროს ჩართულობაზე ზუსტ თარიღს ვერ მეუბნებიან. დრონის კადრებს რაც შეეხება, ისინი არსებობსო უბრალოდ, ამ ეტაპზე ვერ იქნა ნანახი", — აცხადებს თეონა თამაზაშვილი
ბაჩალიაშვილის დედამ იმ ადამიანზეც ისაუბრა, რომელიც ამტკიცებდს, რომ თამარ ბაჩალიაშვილის შეყვარებული იყო.
"გამოსაკვლევია ბაჩანა ლობჟანიძის პიროვნება ზოგადად. საიდან მოვიდა, ვინ არის და რას წარმოადგენს არ ვიცით", — აცხადებს თეონა თამაზაშვილი
ოჯახის ადვოკატის თქმით, შსს-ში შეხვედრას ესწრებოდა მინისტრის მოადგილე ვლადიმერ ბორცვაძე და ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის უფროსი მამუკა ჭელიძე. ბაჩალიაშვილის ოჯახის განცხადებით, ისინი გენერალურ პროკურორ ირაკლი შოთაძესაც შეხვდებიან და მოითხოვენ ფედერალური ბიუროს ჩართვას ყველა საგამოძიებო პროცესსა და ექსპერტიზაში.
გუშინ თამარ ბაჩალიაშვილის ოჯახის წევრებმა და ახლობლებმა FBI-ს ჩართვის მოთხოვნით აშშ-ს საელჩოსთან აქცია გამართეს. აქციაზე მხარდასაჭერად მისული იყო სპეცოპერაციის დროს მოკლული თემირლან მაჩალიკაშვილის მამა, მალხაზ მაჩალიკაშვილი. მალევე ბაჩალიაშვილის ოჯახის წევრებს აშშ-ს საელჩოს წარმომადგენლები შეხვდნენ.
ჯუმბერ ბაჩალიაშვილის განცხადებით, ამერიკის საელჩოს წარმომადგენლებთან შეხვედრის შემდეგ მათ მცირე იმედი მიეცათ. როგორც მან ფორმულას ეთერში თქვა, საელჩო ოჯახს, შეძლებისდაგვარად, ყველაფერში დახმარებას დაჰპირდა. მოგვიანებით, შსს-მ განაცხადა, რომ ამერიკის ფედერალურ ბიუროსთან თანამშრომლობაზე მზადყოფნას გამოთქვამდნენ და ამ მიზნით ოჯახს შეხვედრა შესთავაზეს.