სუს: თავისუფალია ორი მოქალაქე, რომლებიც სოფელ დვანის მიმდებარედ, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, 13 იანვარს უკანონოდ დააკავეს
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, ორი მოქალაქე, რომლებიც 13 იანვარს, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ დვანის მიმდებარედ, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონოდ დააკავეს, თავისუფალია. უწყების ცნობით, ისინი საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან. სუსი ასევე აღნიშნავს, რომ უკანონოდ დაკავებულთა სახელები და მათზე დამატებითი ინფორმაცია "მათი საუკეთესო ინტერესებიდან" გამომდინარე არ გასაჯაროებულა.
"მიმდინარე წლის 13 იანვარს, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ დვანის მიმდებარედ, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე უკანონოდ დაკავებული საქართველოს ორი მოქალაქე თავისუფალია. ისინი ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებიან.
უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი.
უკანონოდ დაკავებულთა საუკეთესო ინტერესებიდან გამომდინარე, ჩვენ შეგნებულად თავს ვიკავებდით სახელებისა და გვარების დასახელებისგან და სხვა დეტალების გასაჯაროებისგან, რათა პროცესს ხელი არ შეშლოდა.
არსებული პრაქტიკაც აჩვენებს, რომ ასეთ შემთხვევებში სასურველი შედეგის მიღწევა გაცილებით ადვილად არის შესაძლებელი.
საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლა", — დაწერა სუს-მა.