ანიტა ჰიპერი: EU მხარს უჭერს ელენე ხოშტარიას და ყველა უსამართლოდ დაკავებულ პოლიტპატიმარს
"ევროკავშირი მხარს უჭერს ელენეს [ხოშტარიას] და ყველა უსამართლოდ დაკავებულ პოლიტპატიმარს, ჟურნალისტს და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელს საქართველოში," — ამის შესახებ ევროკომისიის პრესსპიკერმა საგარეო და უსაფრთხოების საკითხებში ანიტა ჰიპერმა განაცხადა.
მისი თქმით, ევროკავშირმა უკვე შეწყვიტა ოცნების ხელისუფლებისთვის ფინანსური დახმარება და გააძლიერა სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა.
"პირველ რიგში, ევროკავშირი მხარს უჭერს ელენეს და ყველა უსამართლოდ დაკავებულ პოლიტპატიმარს, ჟურნალისტს და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელს საქართველოში. გამოვხატავთ სრულ სოლიდარობას მათ მიმართ და მათი დაუყოვნებლივ გათავისუფლებისკენ მოვუწოდებთ.
ჩვენი მხრიდან, ჩვენ უკვე მივიღეთ ზომები და ვაგრძელებთ გზებისა და ვარიანტების შესწავლას, როდესაც საქმე ეხება საქართველოს ხელისუფლებაზე ზეწოლის განხორციელებას იმ უზარმაზარი დემოკრატიული უკუსვლის გათვალისწინებით, რაც ჩვენ ვნახეთ და ეს უკვე დაიწყო უმაღლესი წარმომადგენლის მიერ საგარეო საქმეთა მინისტრების საბჭოს მეშვეობით, ასევე ივლისში საგარეო საქმეთა მინისტრების ბოლო შეხვედრაზე. ასევე, მიღებული გადაწყვეტილებები მოიცავს დამატებით ვარიანტებს, თუ რა შეგვიძლია გავითვალისწინოთ, სანქციებიდან დაწყებული უვიზო რეჟიმის შეჩერებით დამთავრებული და სხვა ვარიანტებით.
ევროკავშირმა უკვე შეამცირა პოლიტიკური კონტაქტები, შეწყვიტა საქართველოს ხელისუფლებისთვის ფინანსური დახმარების აღმოჩენა და სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა გააძლიერა," — განაცხადა ანიტა ჰიპერმა.
- ელენე ხოშტარია: "სიმართლის ერთგულება გაგვამარჯვებინებს ამ გზაზე — მეორე, რაზეც დგას ჩვენი ბრძოლა არის სოლიდარობა"
- შალვა პაპუაშვილი: "ელენე ხოშტარია არის ექსტრემისტი პოლიტიკოსია"
- ნიკა გვარამია: "ჩვენი კოალიციის გარეთ დარჩენილი ლიდერიც დააპატიმრეს — ქოცები რაც უარესს იზამენ, მით უარესი მათთვის და უკეთესი ქვეყნისთვის"
- "ორმაგი სტანდარტის კიდევ ერთი უტიფარი მაგალითი" — გიგა ბოკერია ელენე ხოშტარიას დაკავებაზე
- სალომე სამადაშვილი: "კალაძის ბანერი უფრო ძვირფასია ამ რეჟიმისთვის, ვიდრე ადამიანების სიცოცხლე და ჯანმრთელობა"