"რეალური სივრცის" გუნდმა მენეჯმენტის შეთავაზებაზე უარი თქვა
"რეალური სივრცის" გუნდმა "პირველი არხის" მენეჯმენტის შეთავაზებაზე — მუშაობა გაეგრძელებინათ რადიოს დილის გადაცემაში, ვებგვერდზე, პრომოუშენის დეპარტამენტსა და მუსიკალურ გადაცემაზე, უარი თქვა. ისინი აცხადებენ, რომ არხის მენეჯმენტს სურს, "გუნდი დანაწევრდეს და მისმა ვერც ერთმა წევრმა ვერ მოახერხოს იმის გაკეთება, რისი კეთების გამოცდილება და კვალიფიკაცია აქვს".
"30 აპრილს, საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის მენეჯმენტმა გადაცემა "რეალური სივრცის" გუნდს წერილობით აცნობა შემდეგი გადაწყვეტილება: იმის გათვალისწინებით, რომ 2025 წლის 11 აპრილს შრომითი ურთიერთობა შეწყდა აღნიშნული ტოქშოუს წამყვანთან და სახესთან — ნინო ზაუტაშვილთან, ხსენებული ტოქშოუს საპროექტო ვადის გაგრძელება აღარ იგეგმება. ამავე დოკუმენტიდან ვარკვევთ, რომ საზმაუს მენეჯმენტის სურვილია დაშალოს რეალური სივრცის გუნდი და საკუთარი გადაწყვეტილებით გაანაწილოს მაუწყებლის სხვადასხვა არხსა თუ გადაცემაზე.
ჩვენ შემოგვთავაზეს მუშაობა გავაგრძელოთ საზოგადოებრივი მაუწყებლის რადიოს დილის გადაცემაში, ვებზე, პრომოუშენის დეპარტამენტში, მუსიკალურ გადაცემაში. ჩვენ არ ვაკნინებთ მაუწყებლის არც ერთ შემოქმედებით რედაქციას ან გადაცემას, მაგრამ აშკარაა მენეჯმენტის განზრახვა, გუნდი დანაწევრდეს და მისმა ვერც ერთმა წევრმა ვერ მოახერხოს იმის გაკეთება, რისი კეთების გამოცდილება და კვალიფიკაცია აქვს, არ აკეთოს გადაცემა, რომელიც, ვფიქრობთ, ახლა განსაკუთრებით სჭირდება საზოგადოებას, რომელიც პირდაპირ პასუხობს საზოგადოებრივი მაუწყებლის მთავარ ფუნქციას — ისმოდეს საზოგადოების ხმა საზოგადოებრივ მაუწყებელზე.
მენეჯმენტის მერ გამოგზავნილ შეთავაზებაზე ხელის მოწერა ნიშნავს, რომ საკუთარი ნებით მოვაწეროთ ხელი ამ გადაცემის, ანუ იმ სივრცის დახურვას, რომელიც თქვენთვის შევქმენით. ამიტომ, ჩვენ უარს ვამბობთ მენეჯმენტის შემოთავაზებაზე, რომელმაც უკვე გვითხრა, რომ უარი ნიშნავს ჩვენთან შრომითი ხელშეკრულების გაწყვეტას. ამიტომ, დავარქვათ ყველაფერს თავისი სახელი — საზოგადოებრივი მაუწყებლის დღევანდელმა რამდენჯერმე, იმ კონკრეტული სახელებითა და გვარებით, რომელსაც შეინახავს ამ არხის საქმისწარმოების დეპარტამენტი, კანცელარია, დახურა 12-წლიანი ისტორიის გადაცემა - რეალური სივრცე და უკანონოდ გაუშვა მისი წამყვანი, ნინო ზაუტაშვილი", — ნათქვამია განცხადებაში.
გადაცემა "რეალური სივრცის" დახურვის შესახებ საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა თანამშრომლებს 30 აპრილს წერილობით აცნობა. მანამდე, 11 აპრილს, არხიდან გაათავისუფლეს გადაცემის წამყვანი, ნინო ზაუტაშვილი.
მეტი საზოგადოებრივი მაუწყებლის შესახებ: