ახალი არჩევნები, პოლიტპატიმრების გათავისუფლება – რა წერია PACE-ის რეზოლუციაში?
დღეს, 29 იანვარს ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ (PACE) საქართველოზე რეზოლუცია მიიღო, სადაც PACE ოცნებას ვადამდელი არჩევნების დანიშვნას და პოლიტპატიმრების გათავისუფლებისკენ მოუწოდებს. ამას გარდა, მომდევნო სესიამდე, რომელიც აპრილში გაიმართება ოცნების დელეგაციას შეზღუდული უფლებამოსილება ექნება.
რეზოლუციის მიღებას ხმა 114-მა წევრმა მისცა, წინააღმდეგი 13 იყო.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიხედვით, ACE საქართველოს დელეგაციას აღიარებს იმ პირობით, თუ აპრილამდე ახალი, ჭეშმარიტად დემოკრატიული არჩევნების ორგანიზება მოხდება, რომელიც მკაცრი საერთაშორისო მონიტორინგის ქვეშ და სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის პოლიტიკური დამოუკიდებლობის პირობებით ჩატარდება და ყველა პოლიტპატიმარი გათავისუფლდება.
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მომდევნო სესიაზე PACE საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილების საკითხს გადახედავს და რეზოლუციაში წარდგენილი მოთხოვნების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, შესაძლოა, მისი ჩამორთმევის საკითხი დადგეს.
რეზოლუციის ტექსტით გათვალისწინებული შეზღუდვების მიხედვით, ოცნების დელეგატებს აღარ ექნებათ:
• პოლიტიკურ საქმეთა და დემოკრატიის, მონიტორინგის, სამართლებრივი საქმეებისა და ადამიანის უფლებების, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევის, პროცედურული კანონების, იმუნიტეტისა და ინსტიტუციურ საქმეთა კომიტეტების სრული ან მოადგილეობრივი წევრობის უფლება;
• არჩევნების დამკვირვებელი კომიტეტების წევრობის უფლება; მომხსენებლად დანიშვნის უფლება;
• ასამბლეის საპრეზიდენტო ოფისის, კომიტეტის ან ქვეკომიტეტის თავმჯდომარის ან ვიცე თავმჯდომარის კანდიდატად წარდგენის უფლება;
• უფლება წარმოადგინონ ასამბლეა ევროპის საბჭოს ორგანოებში ბიუროს გადაწყვეტილებით და უფლება წარმოადგინოს ასამბლეა პერიოდულად ევროპის საბჭოს ორგანოების, საერთაშორისო ორგანიზაციების ან საპარლამენტთაშორისო ასამბლეების მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებებზე, შეხვედრებზე, კონფერენციებზე.