ლავროვი: ქართველი ხალხი და ქვეყნის ახალი ხელისუფლება აშენებენ სუვერენულ პოლიტიკას, რათა არ გახდნენ დასავლეთის ხელში პაიკები
ფოტო: რია ნოვოსტი
ქართველი ხალხი და ქვეყნის ახალი ხელისუფლება აშენებენ სუვერენულ პოლიტიკას, რათა არ გახდნენ დასავლეთის ხელში პაიკები და წინ წავიდნენ, — ამის შესახებ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა რუსულ მედიასთან ინტერვიუში განაცხადა.
"აშშ და ევროკავშირი ცდილობენ, თბილისი ცრუ დილემის წინაშე დააყენონ: ჩვენთან, ან ჩვენს წინააღმდეგ. ამავდროულად, საქართველოს ხელისუფლებას, როგორც ჩანს, სურს შექმნას სუვერენული პოლიტიკა, რომელიც აკმაყოფილებს ეროვნულ ინტერესებს და არ იყოს პაიკი დასავლეთის ხელში. ისინი უბიძგებს საქართველოს დესტაბილიზაციისკენ, ეკონომიკური პრობლემებისკენ, რუსეთთან ურთიერთობის გამწვავებისკენ. ეჭვი არ მეპარება, რომ ქართველ ხალხს ესმის ყველაფერი და წინ წავლენ", — თქვა ლავროვმა.
ლავროვმა ისიც თქვა, რომ "სახელმწიფოების, მათ შორის ჩვენი უახლოესი მეზობლების საშინაო საქმეებში ჩარევა დიდი ხანია მათი საგარეო პოლიტიკური არსენალის ნაწილია".
ლავროვმა აღნიშნა, რომ მრავალი წლის განმავლობაში ვაშინგტონი და მისი სატელიტები იყენებდნენ ამ ინსტრუმენტს გეოპოლიტიკური მეტოქეების შესაკავებლად და მოსაშორებლად. ამის დასტურია იუგოსლავიის, ერაყის, ლიბიის, სირიისა და უკრაინის მაგალითები, — თქვა ლავროვმა.