რა გავიგეთ ალიევისგან კობახიძესთან შეხვედრის შესახებ
მოკლედ: "ბევრ საკითხზე ვისაუბრეთ პირისპირ შეხვედრაზე ორი დამოუკიდებელი ერის ლიდერებმა. ჩვენ ერთმანეთის გვერდით ვდგავართ, ვართ მეგობარი, მოძმე ქვეყნები", — ამის შესახებ აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა, ილჰამ ალიევმა განაცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან, ირაკლი კობახიძესთან შეხვედრის შემდეგ.
- როგორც ალიევი აცხადებს, მადლიერია იმით, რომ პრემიერ-მინისტრად დანიშვნის შემდეგ კობახიძემ "მყისიერად გადაწყვიტა" აზერბაიჯანში ვიზიტი.
- ალიევი-კობახიძის შეხვედრის დასრულების შემდეგ, მედიისთვის მათი ერთობლივი ბრიფინგი გაიმართა.
დეტალები: აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტის თქმით, დღეს ორივე ერი ერთობლივი ძალისხმევით, არა მარტო უზრუნველყოფენ ეკონომიკურ დამოუკიდებლობას, არამედ რეგიონისა და ევრო-აზიური კონტინენტისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი ქვეყნები ხდებიან როგორც საქართველო, ასევე აზერბაიჯანი.
- ილჰამ ალიევი: "უპირველესყოვლისა, ბატონო პრემიერ-მინისტრო მთელი გულით გილოცავთ და მოგესალმებით აზერბაიჯანში. ძალიან მიხარია, რომ თქვენი პრემიერ-მინისტრად დანიშვნის შემდეგ მყისიერად გადაწყვიტეთ აზერბაიჯანში ჩამოსვლა და მადლობას გიხდით ამისთვის. გილოცავთ პრემიერ-მინისტრად დანიშვნას. ჩვენ ძალიან დიდ მნიშვნელობას ვანიჭებთ ამ ვიზიტს.
- დღეს ორივე ერი ერთობლივი ძალისხმევით, არა მარტო უზრუნველყოფენ ეკონომიკურ დამოუკიდებლობას, არამედ რეგიონისა და ზოგადად ევრო-აზიური კონტინენტისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი ქვეყნები ხდებიან როგორც საქართველო, ასევე აზერბაიჯანი.
- ჩვენ ვახორციელებთ ერთობლივ პროექტებს ინფრასტრუქტურის, ტრანსპორტისა და ენერგეტიკის სფეროში. ეს ყველაფერი ძალიან კრიტიკული მნიშვნელობის არის ბევრი ქვეყნისთვის."
ალიევის კომპლიმენტები საქართველოს ხელისუფლებას: ილჰამ ალიევი, რომელიც თავისი მმართველობით აზერბაიჯანში სერიოზულ პრობლემებს უქმნის როგორც პოლიტიკურ ოპოზიციას, ასევე, ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას, ადამიანის უფლებებს, სამოქალაქო საზოგადოებასა და მედიას, საქართველოს ხელისუფლებას რეფორმებს უწონებს.
- ილჰამ ალიევი: "არგუმენტირებული რეფორმები, სტაბილურობა, რაც ქვეყანაში არსებობს, ვგულისხმობ საქართველოს, ეს არის დიდი აქტივი, განსაკუთრებით არსებული გეოპოლიტიკური ვითარების გათვალისწინებით და მინდა, მივულოცო ჩვენს ქართველ ძმებს ყველა ეს წარმატებული მიღწევა.
- ეს რეფორმები არის კარგად გათვლილი, კარგად დასაბუთებული იმისათვის, რომ საინვესტიციო გარემო გაუმჯობესდეს და კლიმატი ჩვენი ინვესტორებისთვის კიდევ უფრო მიმზიდველი გახდეს. 4 მლრდ დოლარის ინვესტიცია არ არის ცოტა. ერთ-ერთი პირველი მიზანი და მიზეზი ამისა არის შესანიშნავი საინვესტიციო კლიმატი, რაც საქართველოში არსებობს."
კობახიძესთან შეხვედრის შემდეგ, აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა საქართველოს დაუდასტურა მხარდაჭერა სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის, საზღვრების დაცულობის საკითხებში.
- "მეზობელი, მეგობარი ქვეყნის მთავრობის მეთაურის ვიზიტი არის ძალიან მნიშვნელოვანი და ამ შესავლის შემდეგ ჩვენი ურთიერთობა დიდ მეგობრობაში გადაიზრდება, ვინაიდან ხალხს გააჩნია მეგობრული ურთიერთობა", — თქვა მან, — "დელეგაციებს ერთად უმუშავიათ ბევრი წლის განმავლობაში და უკვე მეგობრებად იქცნენ. მხარდამხარ ჩვენ, ორი მეგობრული და მოძმე ქვეყანა ერთად ვივლით წინ და ყველა საკითხს ერთად გადავჭრით."
რა გავიგეთ კობახიძისგან: საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ამბობს, რომ ალიევთან "ძალიან სასიამოვნო საუბარი და ნაყოფიერი შეხვედრა" ჰქონდა.
მისი თქმით, განიხილეს:
- ქვეყნებს შორის ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების საკითხები;
- ისაუბრეს გლობალურ პოლიტიკურ პროცესებსა და რეგიონში მიმდინარე პროცესებზე.
- ირაკლი კობახიძე: "რა თქმა უნდა, ყველა ამ საკითხთან დაკავშირებით ძალიან მნიშვნელოვანია პარტნიორობა, თანამშრომლობა თქვენს ორ ქვეყანას შორის. მშვიდობა და სტაბილურობა არის ის, რასაც სჭირდება განსაკუთრებული ყურადღება. ჩვენი ქვეყნის დამოკიდებულება ყოველთვის იყო ასეთი. ჩვენ ყოველთვის ვცდილობდით მაქსიმალური წვლილი შეგვეტანა რეგიონში მშვიდობისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფაში და რა თქმა უნდა, მომავალშიც ამ მიდგომით გავაგრძელებთ ჩვენს საქმიანობას."
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე ოფიციალური ვიზიტით ჩავიდა ბაქოში დღეს, 16 მარტს. ის ილჰამ ალიევს შეხვდა ზაგულბას სასახლეში, მანამდე კი შეხვედრა აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტთან გამართა.
ამის შემდეგ მან ჰეიდარ ალიევის საფლავი და მარადიული ცეცხლის მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
- ვისთან ერთად ჩავიდა კობახიძე: დელეგაციაშია პირველი ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ლევან დავითაშვილი და საგარეო საქმეთა მინისტრი ილია დარჩიაშვილი.
ბოლო ხაზი: პრემიერ-მინისტრთან, ალი ასადოვთან კობახიძის შეხვედრის შემდეგ საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ განაცხადა, რომ საუბრის მთავარი თემები იყო ორი ქვეყნის სტრატეგიული პარტნიორობის ძირითადი მიმართულებები და სხვადასხვა სფეროში, მათ შორის მრავალმხრივ ფორმატებში, წარმატებული თანამშრომლობა.
ასევე საინტერესოა: დეტალები სტოლტენბერგის ვიზიტზე თბილისში, ბაქოსა და ერევანში — ზურაბიშვილსა და კობახიძეს 18 მარტს შეხვდება