ხატია ბუნიათიშვილმა ბასტილიის დღისადმი მიძღვნილ კონცერტში მონაწილეობაზე უარი გერგიევის გამო თქვა
როგორც უკვე იცით, 14 ივლისს საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში, ეიფელის კოშკთან, ბასტილიის დღისადმი მიძღვნილი კონცერტი გაიმართა.
როგორც გაირკვა, ღონისძიებაში მონაწილეობა ქართველ პიანისტ ხატია ბუნიათიშვილსაც შესთავაზეს, თუმცა მან უარი გერგიევის გამო თქვა, რომელიც კონცერტს დირიჟორობდა.
ინფორმაციას ამის შესახებ პიანისტის დედა ნატალია ბუნიათიშვილი ავრცელებს:
"ამით მან გააპროტესტა ის, რომ საფრანგეთში, ადამიანების უფლებების დამცველ ქვეყანაში გერგიევის მოწვევა, რომელმაც ცხინვალში იდირიჟორა რუსეთის ჯარისთვის, რომელმაც სირიაში იდირიჟორა ასადისთვის - ეს გაუპროტესტა ხატიამ ფრანგებს - როგორ კადრულობს საფრანგეთი, როგორ აყენებთ შეურაცხყოფას ადამიანის უფლებების დამცველ ქვეყანას გერგიევის მაესტროდ მოწვევით", წერს ნატალია ბუნიათიშვილი.
შეგახსენებთ, რომ ერთი თვის წინ, ხატია ბუნიათიშვილმა ერთ-ერთ გერმანულ არხს, WDR FERNSEHEN-ს, ინტერვიუ მისცა, რომელშიც საქართველოსთან და უკრაინასთან დაკავშირებით რუსეთის პოლიტიკაზე ისაუბრა.
"ვალერი გერგიევთან არასდროს დავუკრავ არა იმიტომ, რომ ის პუტინის მეგობარია. მეგობრობა ისეთი რამაა, რომელშიც შეზღუდვა არ არსებობს, ადამიანი მეგობრობს იმასთან, ვისთანაც თავად სურთ. გერგიევი ჩემთვის იმიტომ არის მიუღებელი, რომ ის პუტინის პოლიტიკას უწევს პროპაგანდას. პუტინი კი პატივს არ სცემს ადამიანის უფლებებს. მას ოკუპირებული აქვს ჩემი სამშობლო - საქართველო, ახდენს უკრაინის ანექსიას, ყველამ იცის რა ხდება სირიაში და ვინ არის ამაში დამნაშავე. ასეთ დროს ჩვენ არ გვაქვს უფლება ნეიტრალურები ვიყოთ, ჩვენ ამ მოვლენებზე აუცილებლად უნდა მოვახდინოთ რეაგირება. ვფიქრობ, ეს ჩვენი აბსოლუტური პასუხისმგებლობაა. მე ვარ საქართველოს და ასევე მსოფლიოს მოქალაქე, ამიტომ ვალდებული ვარ ვთქვა, რომ არსებობს პრობლემები და პირადად ჩემთვის ისინი მიუღებელია", - ამბობდა ინტერვიუში ხატია ბუნიათიშვილი.