პოლიტიკური გადაწყვეტილება იქნა მას შემდეგ მიღებული, რაც სისტემური ხასიათი მიიღო პრეზიდენტის მხრიდან საქართველოს კონსტიტუციის დარღვევამ. როდესაც იმპიჩმენტს აღძრავ, მათ შორის ჩვენი გადმოსახედიდან ნიშნავს, რომ პრეზიდენტს აღარ მივიჩნევთ პრეზიდენტობის ღირსად. ქალბატონ სალომე ზურაბიშვილს აღარ მივიჩნევთ პრეზიდენტობის ღირსად.
რა თქმა უნდა, შესაბამისად, იმპიჩმენტის აღძვრის საბოლოო მიზანი, თუნდაც არ გვქონდეს შესაბამისი რესურსი... ჩვენ თავიდანვე ვთქვით, რომ ამის მოლოდინი არ გვაქვს. გვაქვს საფუძვლიანი ვარაუდი, რომ ქალბატონი სალომე ზურაბიშვილი ოპოზიციის მხარდაჭერის იმედით არღვევდა საქართველოს კონსტიტუცია.
შეიძლება, ჩვენ არ გვქონდეს იმედი, რომ 100 ხმა მოგროვდება პოლიტიკური მიზეზების გამო, ამ გადაწყვეტილების გარშემო საქართველოს პარლამენტში. მაგრამ ჩვენი მიზანი და ამოსავალი წერტილი არის ის, რომ წესით პრეზიდენტი უნდა წავიდეს თანამდებობიდან.
შესაბამისად, იმ შემთხვევაში, თუ საკონსტიტუციო სასამართლო დადებით დასკვნას წარმოადგენს პარლამენტის წინაზე კონსტიტუციის დარღვევის თაობაზე, რა თქმა უნდა, ყველა შესაბამისი დეპუტატი მხარს დაუჭერს იმპიჩმენტის წესით პრეზიდენტის გადაყენებას.
განაცხადა საკონსტიტუციო სასამართლოში პრეზიდენტის იმპიჩმენტის განხილვისას ქართული ოცნების თავმჯდომარემ, რომელიც თავადაც აქტიურად იყო ჩართული ზურაბიშვილის საპრეზიდენტო კამპანიაში.