ბჟანია ბათუმიდან გაგდებულ რუსულ გემს ოკუპირებულ სოხუმში ეპატიჟება
ფოტო: ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის ადმინისტრაცია
მის კომენტარს პროპაგანდისტული Tass ავრცელებს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: რუსი პროპაგანდისტებით დატვირთულ ბათუმის პორტში ჩამომდგარ გემს, Astoria Grande-სა და მის მგზავრებს, რომელიც მოქალაქეებმა პროტესტის ფონზე და იძი ნახ*ის ძახილით გააძევეს, ახალი მიმართულება გამოუჩნდა.
- მათ "თბილი დახვედრა" ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა, ასლან ბჟანიამ შესთავაზა.
- ბჟანია ამბობს, რომ "რესპუბლიკა დაინტერესებულია ტურისტული მომსახურების გაფართოებით".
- მისივე თქმით, გეოგრაფიული შესაძლებლობების გათვალისწინებით, ლაინერების მომსახურებას "განსაკუთრებით პერსპექტიულად" განიხილავენ.
- ბჟანია მტრულ ქვემედებებად აფასებს იმას, რომ ოკუპანტი ქვეყნიდან მოსულებს საქართველოში აქციით დახვდნენ.
- როგორც ის ამბობს, სოხუმის ნავსადგური Astoria Grande-ს ტიპის გემების მისაღებად ტექნიკურად ზად არის.
დეტალები: 31 ივლისს პოლიციამ რუსული კრუიზის საქართველოში შემოსვლის წინააღმდეგ გამართულ აქციაზე 23 პირი დააკავა — კადრებში ჩანდა, რომ პოლიციელები პროტესტის მონაწილეებს ძალის გამოყენებით აკავებდნენ, ხოლო რუს მგზავრებს, როგორც პორტის ტერიტორიაზე, ასევე, გემს შიგნითაც, გამალებით იცავდნენ.
- მოქალაქეები პოლიციელების მხრიდან დაკავების მომენტში და შემდეგ ძალის გადამეტებაზე საუბრობენ.
- სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა გუშინ, პირველ აგვისტოს პოლიციელების მხრიდან შესაძლო ძალის გადამეტების საქმეზე გამოძიება დაიწყო.
- საგამოძიებოს განცხადებით, ამას საფუძვლად სახალხო დამცველის აპარატიდან და შსს-ს დროებითი მოთავსების იზოლატორიდან შემოსული შეტყობინებები დაედო.