რა უნდა ქნან მოქალაქეებმა, რომ მთავრობამ 12 პუნქტი შეასრულოს — ჰარცელის რეკომენდაციები
ფოტო: მარიამ ქავთარაძე / On.ge
ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, კარლ ჰარცელი ევროკავშირის გაფართოების პროცესთან დაკავშირებით მოქალაქეების კითხვებს ვიდეომიმართვით პასუხობს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: ევროკომისიამ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი ასოცირებული ტრიოს ორ ქვეყანას მიანიჭა, საქართველოს კი 12 პირობა და ამ პირობების შესასრულებლად 6-თვიანი ვადა მისცა.
პირველი რეკომენდაცია: ჰარცელის თქმით, პასუხისმგებლიან და ქმედით მოქალაქედ ყოფნისთვის, საჭიროა კარგად ინფორმირებულობა.
- "გირჩევთ, დარჩეთ პროცესში ჩართული და მოიძიოთ ობიექტური ინფორმაცია".
- "დეზინფორმაცია ისედაც ბევრია, მაგრამ კარგად ინფორმირებული საზოგადოება ვერ მოტყუვდება".
მეორე რეკომენდაცია: ელჩი საუბრობს მშვიდობიანი დემონსტრაციების მნიშვენლობაზე.
- "მშვიდობიანი დემონსტრაციები, რომლებიც ჩვენ თბილისში და სხვაგან ვიხილეთ, სადაც რიგითი მოქალაქეები გამოხატავენ თავიანთ მოლოდინებს ხელისუფლებისა და პოლიტიკური ელიტის მიმართ, არის კიდევ ერთი დემოკრატიული ინსტრუმენტი — ყველასთვის შეხსენება, თუ რას მოელით თქვენი პოლიტიკოსებისგან".
მესამე რეკომენდაცია: ჰარცელი არჩევნების გზით ცვლილებების შესაძლებლობაზე საუბრობს.
- "ყოველ 4 წელიწადში ერთხელ თქვენ გაქვთ შესაძლებლობა, ხმა მისცეთ არჩევნებში იმ პარტიებს, რომლებიც, თქვენი აზრით, უკეთ ამართლებენ თქვენს მოლოდინს და უარი თქვათ მათზე, ვინც მოლოდინს გაგიცრუებთ".