PACE-ის წევრები მთავრობას მოუწოდებენ, ყველაფერი გააკეთოს სააკაშვილის ჯანმრთელობის დასტაბილურებისთვის
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) 20 წევრი ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის, ასევე, უკრაინისა და საქართველოს სახალხო დამცველების რეკომენდაციების შეუსრულებლობის გამო შეშფოთებას გამოთქვამს.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: სააკაშვილის ოჯახის წევრები და ადვოკატები ამბობენ, რომ მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა.
- ისინი ექსპრეზიდენტის უცხოეთში სამკურნალოდ გადაყვანას ითხოვენ.
დეტალები: ასამბლეის წევრები აცხადებენ, რომ სააკაშვილს სასწრაფოდ სჭირდება თანამედროვე კლინიკაში გადაყვანა, სტრესის გამომწვევი ფაქტორებისგან თავისუფალი გარემოში სამკურნალოდ.
- "მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, რომ ყველაფერი გააკეთოს მისი შესაძლებლობების ფარგლებში, რათა სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა დასტაბილურდეს".
- "მნიშვნელოვანი იქნებოდა მკურნალობა ევროპულ სპეციალიზებულ კლინიკაში, რომელსაც უკვე აქვს მსგავსი შემთხვევების გამოცდილება. ეს, უპირველეს ყოვლისა, ჰუმანიტარული საკითხია".
გარდა ამისა, PACE-ის წევრები შეშფოთებას გამოთქვამენ საქართველოში დემოკრატიის არასტაბილურობის გამო და აცხადებენ, რომ საზოგადოებაში ისედაც ღრმა განხეთქილება კიდევ უფრო გაღრმავდება.
- "საქართველოს სასწრაფოდ სჭირდება პოლიტიკური შერიგების პროცესი. პატიმრობის შედეგად სააკაშვილის მძიმედ დაავადებამ ან გარდაცვალებამ, შესაძლოა, ამ პროცესს ზიანი მოუტანოს".