ჯანელიძე: პირველ კვარტალში, ევროკავშირში, ქართული ექსპორტი 44%-ით გაიზარდა
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მიხეილ ჯანელიძის განცხადებით, ევროკავშირის მიერ გამოყოფილი ფინანსური დახმარება, რომელსაც ხელი დღეს, ევროკომისარ ჰანის ვიზიტის დროს მოეწერა, ასოცირების შეთანხმების განხორციელების მხარდაჭერას ისახავს მიზნად და იგი მიმართული იქნება შესაბამისი ინსტიტუტების გაძლიერებისაკენ. ამის შესახებ მიხეილ ჯანელიძემ იმედის ეთერში ისაუბრა.
„მიმდინარე წლის პირველ სამ თვეში ქართული ექსპორტი ევროკავშირში 44 პროცენტით გაიზრდა. ეს არის ზუსტად მაგალითი იმისა, თუ რა მნიშვნელობა აქვს ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებას და ასევე იმ ინსტიტუციურ რეფორმებს, რომლებსაც ჩვენ ვახორციელებთ. ეს ინსტიტუციური რეფორმები არა მარტო ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტს უწყობს ხელს, არამედ ჩვენს პროდუქციას საერთაშორისო მასშტაბით ხდის კონკურენტუნარიანს“ - განაცხადა მიხეილ ჯანელიძემ.
ჯანელიძის თქმით, გამოყოფილი თანხით, ასევე გათვალისწინებულია პროგრამების –„ჰორიზონტი 2020-ისა" და „კრეატიული ევროპის“ ხელშეწყობა, რაც თავის მხრივ, ჯანელიძის მოსაზრებით, ახალ შესაძლებლობებს უხსნის ქართველ მეცნიერებს, ინოვაციის სფეროში დაინტერესებულ პირებსა და კულტურის სფეროს წარმომადგენლებს.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, დღეს ხელი მოეწერა საფინანსო შეთანხმებას, რომლის საფუძველზე ევროკავშირი გამოყოფს 32 მილიონ ევროს ოდენობის დახმარებას ასოცირების შეთანხმების განხორციელების მხარდასაჭერად, მათ შორის საკანონმდებლო აპროქსიმაციას, საქართველოს სახელმწიფო უწყებების ინსტიტუციურ გაძლიერებას და ზოგადად ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოებას.