"ვინც უშეცდომოა, იმან ესროლოს პირველი ქვა სააკაშვილს" — პეტიციას მიტროპოლიტი იოსებიც შეუერთდა
ექსპრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის გათავისუფლებაზე პეტიციას შემოქმედელი მიტროპოლიტი იოსებიც შეუერთდა. მისი თქმით, არ სურს ტრადიციად იქცეს პრეზიდენტების დასჯა. მიტროპოლიტი მიიჩნევს, რომ სააკაშვილის გათავისუფლების შესახებ მოსახლეობის სურვილი აუცილებლად უნდა იყოს გათვალისწინებული.
"არ მინდა კიდევ ერთ ცოდვაში ჩავარდეს ჩვენი ერი და ტრადიციად ვაქციოთ პრეზიდენტების დასჯა, რასაც გაუკეთებ სხვას, იგივე ან უფრო უარესი შეიძლება მოგივიდეს შენ. მე პოლიტიკოსი არ ვარ და არც ვაპირებ ჩავერიო პოლიტიკურ საქმიანობაში, მაგრამ ამ შემთხვევაში, საქმე საქართველოს ეხება, 40% და შეიძლება მეტიც ითხოვს მესამე პრეზიდენტის გათავისუფლებას. მართალია, უშეცდომო არავინაა და ვინც უშეცდომოა, იმან ესროლოს პირველი ქვა მიხეილ სააკაშვილს. აუცილებლად უნდა იქნეს გათვალისწინებული მოსახლეობის 50%–ის მოთხოვნა", — ამბოს ის.
გარდა ამისა, ამავე განცხადებაში მიტროპოლიტი ჟურნალისტებს აგრესიულად მიმართავს და ამბობს, რომ ის ამ თემაზე მედიასთან კომენტარს არ გააკეთებს. მისივე აზრით, ერთხელ ღმერთი მათაც "ამოუყრის ფაილებს".
"თავისუფლება მიშას!" — პეტიცია ამ სახელწოდებით 10 ოქტომბერს შეიქმნა. ხელმომწერები მიხეილ სააკაშვილის გათავისუფლებას ითხოვენ.
მიხეილ სააკაშვილი 12 დღეა შიმშილობს. 10 ოქტომბერს, მისმა პირადმა, ექიმმა ნიკოლოზ ყიფშიძემ თქვა, რომ ექსპრეზიდენტის მდგომარეობა დამძიმდა. როგორც ექიმი განმარტავს, ეს შიმშილობის გამო მოხდა და მას უჭირს საუბარი და მოძრაობა. პასუხად პენიტენციური სამსახური ამტკიცებს, რომ ეს ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება. მათი თქმით, როგორც მოშიმშილე, სააკაშვილი მუდმივად იმყოფება სამედიცინო პერსონალის დაკვირვების ქვეშ და მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია.