ლამაზად საზღვრიდან მოხვდება სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში — კობახიძე სააკაშვილზე
ქართული ოცნების თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, თუ მიხეილ სააკაშვილი საქართველოში ჩამოვა, მათ არ დასჭირდებათ ძალის გამოყენება, ის საზღვრიდან "ლამაზად" მოხვდება სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
"ამას ჰპირდება ის საკუთარ მხარდამჭერებს უკვე არაერთი წელია, თუმცა ყოველ ჯერზე გაუცრუა მან იმედები საკუთარ ამომრჩეველს. აქაც კი ვიცით, რომ მხდალია, მშიშარაა და აქედან გამომდინარე, გაუჭირდება, ალბათ, ამ შემთხვევაშიც ამ ანონსის შესრულება, თუმცა ვნახოთ, თუ შემოვა, ამ შემთხვევაში მას მიეჩინება ის ადგილი, რომელიც უნდა მიეჩინოს. ძალის გამოყენება არის ის, რაც სჭირდება სამართალდამცავ ორგანოს, რომ ნებისმიერი კრიმინალი გააკავოს. რაის 40 000 ადამიანი, 5 000 ადამიანი ვერ შეკრიბეს, როცა აქციები ჰქონდათ გამართული. არ დაგვჭირდება არანაირი ძალის გამოყენება, ლამაზად საზღვრიდან მოხვდება სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, ძალიან ლამაზად გაკეთდება ეს ყველაფერი", — განაცხადა კობახიძემ.
მიხეილ სააკაშვილმა 6 სექტემბერს ისევ განაცხადა, რომ საქართველოში ჩამოვა, თუმცა თარიღს ისევ არ აკონკრეტებს. მისი თქმით, თარიღსა და მარშრუტთან დაკავშირებით მოსახლეობას საქმის კურსში მაშინ ჩააყენებს, როცა ყველაფერი ხელთ ექნება. ექსპრეზიდენტმა თქვა ისიც, რომ მის წინააღმდეგ აღძრულია ე.წ. სისხლის სამართლის საქმე, თუმცა დაპატიმრების არ ეშინია.
ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც სააკაშვილი საქართველოში დაბრუნებაზე საუბრობს. იმავეს ამბობდა ის წინა არჩევნების პერიოდშიც და ეს რამდენჯერმე დააანონსა ახლაც, თვითმმართველობის არჩევნებამდე. მას ზუსტი თარიღი არც აქამდე უთქვამს, თუმცა აცხადებდა, რომ პირობას შეასრულებდა და "რეფერენდუმის" წინ საქართველოში ჩამოვიდოდა. სააკაშვილის ჩამოსვლასთან დაკავშირებით განცხადებებზე საუბრისას მმართველ პარტიას არაერთხელ უთქვამს, რომ მას ქვეყანაში შემოსვლის შემთხვევაში დააკავებენ. მიხეილ სააკაშვილის მიმართ არაერთი გამამტყუნებელი განაჩენი არსებობს საქართველოში და მასზე ქართველ სამართალდამცავებს ძებნა აქვთ გამოცხადებული. სააკაშვილის ჩამოსვლის შემთხვევაში მის დაპატიმრებაზე არაერთხელ უსაუბრია ქვეყნის პრემიერმინისტრს, ირაკლი ღარიბაშვილსაც.