ერთ მხარეს დასავლეთია და მეორე მხარეს აღმოსავლური წესრიგი, არჩევანი საქართველოსია — ჰალიცკი
ევროპარლამენტარი ანდჟეი ჰალიცკი მმართველი პარტიის მიერ ევროკავშირისგან დახმარებაზე უარის თქმას ეხმაურება და აცხადებს, რომ მთავრობის და ხალხის გადასაწყვეტია, საით წაიყვანენ ქვეყანას, ევროპარლამენტარებს და საერთაშორისო მეგობრებს კი საქართველოსთვის მხოლოდ კარგი სურთ.
"ერთი მხრივ, არის დასავლეთი, ღია და დემოკრატიული ალიანსი, ერთიანი ევროპა და მეორე მხარეს არის აღმოსავლური წესრიგი, შეზღუდული დემოკრატია, თავისუფლება და უსაფრთხოება. არჩევანი საქართველოსია, მთავრობას აქვს უფლება საკუთარი გზა, სტრატეგია აირჩიოს, თუ საით წაიყვანოს და განავითაროს ქვეყანა.
მე გავიხსენებდი პოლონურ გამოთქმას, უბრალო გამოთქმას, თუმცა სწორს, მაჩვენე შენი მეგობრები და გეტყვი ვინ ხარ შენ. ღარიბაშვილის ინტერვიუ ვნახე, მან თქვა, რომ ევროპის სახალხო პარტიაში მისი მტრები არიან. მე მინდა ვუთხრა მას, პრემიერმინისტრო, თქვენ ცდებით, ჩვენ საქართველოს მეგობრები ვართ ნამდვილად, თუმცა თუ ლუკაშენკოს აირჩევთ მეგობრად, ჩაიხედეთ სარკეში და უპასუხეთ კითხვას, ვინ ხართ თქვენ", — განაცხადა ჰალიცკიმ ამერიკის ხმასთან ინტერვიუში.
საქართველომ ევროკავშირის მაკროფინანსური დახმარების მეორე ნაწილზე უარი თქვა. ამას წინ უძღოდა მმართველი პარტიის მიერ შარლ მიშელის დოკუმენტის ანულირებულად გამოცხადება, რაც 43%-იანი ბარიერის ვერგადალახვის შემთხვევაში რიგგარეშე არჩევნების ჩანიშვნაზე უარის თქმასაც გულისხმობს. ამასთან, დოკუმენტის მოთხოვნაა მართლმსაჯულების რეფორმა მხარეების ჩართულობით, მანამდე კი უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეების დანიშვნისგან თავის შეკავება. ქართულმა ოცნებამ ეს პირობა არ შეასრულა, რის გამოც პარტნიორებისგან არაერთი კრიტიკა მიიღო. მეტიც, ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩომ Twitter-ზე გამოაქვეყნა დოკუმენტის ფოტო, სადაც ეს მოთხოვნები ყვითლად იყო მონიშნული. ამის შემდეგ პრემიერმინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი უკრაინაში ევროპული საბჭოს პრეზიდენტს, შარლ მიშელს შეხვდა, რომელმაც შეხვედრის შემდეგ განაცხადა, რომ რეფორმები ახლა ისეა საჭირო, როგორც არასდროს. მისივე თქმით, "მოსალოდნელი მაკროსაფინანსო დახმარების გაცემის ვადა ახლოვდება და დროა, საქართველოს მთავრობამ აჩვენოს, რომ ერთგულია შეთანხმების, განსაკუთრებით რეფორმების ნაწილში".