შს მინისტრი: ბათუმში სიტუაცია კონტროლის ექვემდებარება, დაკავებულია 40-მდე პირი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / რ2
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ბათუმიდან პირველ კომენტარს აკეთებს გუშინ, ქალაქში, მიმდინარე მოვლენებზე:
"პოლიციის ჩარევის შედეგად, მასშტაბები ერთ ქუჩას არ გასცდენია, დაკავებული გვყავს 40-მდე ადამიანი, ადმინისტრაციული წესით, ვინც ამ ვანდალიზმში იღებდა მონაწილეობას, პირობას ვდებ, რომ დაუსჯელი არავინ დარჩება, ვინც იყო ორგანიზატორი და მონაწილე, ამ ვანდალური აქტისა, და აქვე მინდა გითხრათ, სიტუაცია აბსოლუტურად ექვემდებარება კონტროლს, პოლიცია სრულად აკონტროლებს სიტუაციას, მსგავსი ქაოსი და ნებისმიერი სახის არეულობა საქართველოს ტერიტორიაზე ვერ მოხდება, პოლიცია არის მოწოდების სიმაღლეზე, პოლიციამ გამოიყენა ადეკვატური, პროპორციული ძალა. დაწყებულია სისხლის სამართლის გამოძიება და მიმდინარეობს პიროვნებების იდენტიფიცირება. რამოდენიმე მათგანი უკვე იდენტიფიცირებულია და ვაგრძელებთ ჩვენ მუშაობას, გამოძიების შედეგებს და მიმდინარეობას პარალელურ რეჟიმში აუცილებლად გაცნობებთ".
11 მარტს პატრულმა მოძრაობის შეფერხებისა და არასწორი პარკირებისთვის მოქალაქე დააჯარიმა, რასაც ჯერ სიტყვიერი და ფიზიკური დაპირისპირება, მოგვიანებით კი საპროტესტო აქცია მოჰყვა. აღნიშნული აქცია არეულობაში გადაიზარდა, რა დროსაც აქციის მონაწილეებმა დაწვეს და დააზიანეს როგორც ავტომობილები, ისე საგზაო ინფრასტრუქტურა.
პრემიერმინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა მომხდარში "დესტრუქციული პოლიტიკური ძალები" დაადანაშაულა. ის არეულობის მონაწილეებს დაჰპირდა, რომ სახელმწიფო მათ უმკაცრეს პასუხს გასცემს.