ქუჩაზე წარწერის გაკეთებისას იუსტიციის სამინისტროსთან აქტივისტი დააკავეს
იუსტიციის სამინისტროსთან ქუჩაზე წარწერის გაკეთებისას სამოქალაქო აქტივისტი, შუშანა მაცაბერიძე დააკავეს.
იუსტიციის სამინისტროსთან შეკრებილი აქტივისტები ლუკა სირაძის თვითმკვლელობის საქმეზე ჩვენების მიცემის იძულების ბრალდებით დაკავებული გამომძიებლის, მარიანა ჩოლოიანის გათავისუფლებას აპროტესტებდნენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, აქტივისტი საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით დააკავეს, რაც პოლიციელისადმი კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას გულისხმობს.
ჩოლოიანს ჩვენების მიცემის იძულების ბრალდებით 2020 წლის სექტემბერში 3 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს.
15 წლის ბიჭი, რომელიც დაკითხვის შემდეგ კორპუსიდან გადმოხტა გასული წლის 2019 წლის 17 დეკემბერს გარდაიცვალა. ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის განცხადებით, არასრულწლოვანმა თვითმკვლელობა, საგამოძიებო ორგანოს თანამშრომლების მხრიდან ფსიქოლოგიური ძალადობის გამო სცადა.
სახელმწიფო ინსპექტორის აპარატმა კი გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 335-ე მუხლით დაიწყო, რაც ჩვენების მიცემის იძულებას გულისხმობს. მოზარდის გარდაცვალების შემდეგ ამ საქმეზე გამომძიებელი მარიანა ჩოლოიანი დააკავეს და 2 სამართალდამცავს უფლებამოსილება დროებით შეუჩერეს.