სარჯველაძის აზრით, ზურაბიშვილის კრიტიკული შეფასებები კრიტიკას იმსახურებს
ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავჯდომარის, მიხეილ სარჯველაძის აზრით, პრეზიდენტის შეფასებები კრიტიკას იმსახურებს. თანაპარტიელების მსგავსად ისიც ფიქრობს, რომ სალომე ზურაბიშვილს მოვლენების კრიტიკულად შეფასებისას უნდა გაეთვალისწინებინა გარკვეული გარემოებები, რათა ვითარება სწორად წარმოეჩინა.
"გარკვეულ კრიტიკას მისი შეფასებები, ყოველ შემთხვევაში იმსახურებს. იმ თვალსაზრისით, რომ მე არ მგონია, რომ სწორად იქნა წარმოჩენილი ვითარება, მათ შორის, განსაკუთრებით მაგალითად ხაზს გავუსვამდი იმ გარემოებას, რომ ითქვა თითქოსდა ოპოზიცია შემოვიდა და ის კონსტრუქციულად მუშაობდა პარლამენტში და თითქოს ისევ მოწმენდილ ცაზე მეხივით იქნა მიღებული გადაწყვეტილება შემდგომ ამ ხელშეკრულებიდან გასვლის შესახებ. ეს ესე რეალურად ნამდვილად არ არის და მე ვფიქრობ, რომ ლოგიკური იქნებოდა თუკი პრეზიდენტი ამ გარემოების მხედველობაში მიღებით შეაფასებდა მოვლენებს", — განაცხადა სარჯველაძემ.
მას შემდეგ, რაც სალომე ზურაბიშვილი მიშელის შეთანხმების ხელმომწერი პოლიტიკოსების ნაწილს შეხვდა, გუშინ, 3 აგვისტოს სპეციალური ბრიფინგი გამართა და განაცხადა, რომ ვერ აიღებს პასუხისმგებლობას ვერც დოკუმენტის ცალკეულ ელემენტებზე და ვერც მის ანულირებაზე. ზურაბიშვილმა აღნიშნა, რომ არ ეთანხმება ქართული ოცნების არგუმენტებს, რითიც ხსნიან დოკუმენტის ანულირება.
გარდა ამისა, ზურაბიშვილმა სიტყვით გამოსვლისას კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი შეთანხმების შესრულების აუცილებლობას და მმართველი გუნდის წევრები გააკრიტიკა. მან განაცხადა, რომ ჩვენ მოვითხოვთ უცხოეთისგან პატივისცემას და გვაღიზიანებს მათი მითითებები და კრიტიკა, თუმცა იმისთვის რომ პატივისცემა დავიმსახჯუროთ, სიტყვას პატივი უნდა ვცეთ და ნაკისრი ვალდებულებები შევასრულოთ.