მოქალაქეებისთვის მშვიდობიანი გარემოს უზრუნველყოფა სახელმწიფოს პასუხისმგებლობაა — დეგნანი
ფოტო: ფინანსთა სამინისტრო
აშშ ელჩი საქართველოში, კელი დეგნანი ბოლო დღეებში საქართველოში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით აცხადებს, რომ მოქალაქეებისთვის მშვიდობიანი გარემოს უზრუნველყოფა სახელმწიფოს პასუხისმგებლობაა.
'სახელმწიფოს პასუხისმგებლობაა მშვიდობიანი გარემო უზრუნველყოს მოქალაქეებისთვის, იმისათვის, რომ მათ კონსტიტუციით მინიჭებული უფლებები გამოხატონ, მათ შორის შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება. ასევე, ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელების უფლება მშვიდობიან გარემოში. სამწუხაროდ, 5 და 6 ივლისს ეს ვერ დავინახეთ. იმედი მაქვს, მომავალში იქნება უფრო მეტი დაფასება იმისა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანი და ღირებულია ეს თავისუფლებები", — განაცხადა დეგნანმა.
მისივე თქმით, ნებისმიეირ სახისა და ფორმის ძალადობა სრულიად მიუღებელი და მნიშვნელოვანია ყველას უფლება, იქნება ეს უმცირესობა თუ უმრავლესობა, იყოს დაცული
კელი დეგნანმა, ასევე, TV პირველის, ალექსანდრე ლაშქარავას გარდაცვალების გამო მწუხარება გათქვა.
TV პირველის ოპერატორი, ალექსანდრე ლაშქარავა გუშინ, 11 ივლისს, დედამ სახლში გარდაცვლილი იპოვა. იგი ერთ-ერთია იმ ათობით მედიის წარმომადგენელს შორის, რომელსაც 5 ივლისს ძალადობრივი კონტრაქციის მონაწილეები ფიზიკურად გაუსწორდნენ. ცემის შედეგად მას ჰქონდა სახის ძვლების მოტეხილობა თვალის გარშემო, ტვინის შერყევა და დაჟეჟილობები. იგი რამდენიმე დღე საავადმყოფოში იმყოფებოდა და 10 ივლისს სახლში გაეწერა
ჰომოფობიური და ძალადობრივი ჯგუფების თავდასხმის შედეგად 5 ივლისს 53 ჟურნალისტი დაშავდა.
შსს-ს ინფორმაციით, 5 ივლისს მედიის წარმომადგენლების მიმართ განხორციელებული ძალადობის ფაქტებზე დაწყებული გამოძიების ფარგლებში სამართალდამცველებმა სულ 20 პირი დააკავეს, მათ შორის 5 — TV პირველის გადამღებ ჯგუფზე ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფისთვის.