ჟურნალისტებზე თავდასხმის გამო კიდევ 4 პირი დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცნობით, ჟურნალისტებზე ძალადობაში ბრალდებით კიდევ 4 პირი დააკავეს, ხოლო ერთ პირს ბრალი წარედგინა.
უწყების განცხადებით, 5 ივლისს, თბილისში, რუსთაველის გამზირზე ძალადობრივი კონტრაქციის მიმდინარეობის დროს, ბრალდებულები თავს დასხნენ ფორმულას ჟურნალისტსა და ფოტორეპორტიორს, ასევე, ტელეკომპანია იმედის ოპერატორსა და რადიო თავისუფლების ჟურნალისტებს.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 5 ივლისს, თბილისში, რუსთაველის გამზირზე თბილისი პრაიდის საწინააღმდეგოდ გამართული აქციის მიმდინარეობის დროს, ბრალდებულმა, 1991 წელს დაბადებულმა რ.კ.-მ ტელეკომპანია ფორმულას ჟურნალისტს, პროფესიულ საქმიანობაში ხელი შეუშალა და ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
ბრალდებულმა — 1985 წელს დაბადებულმა გ.ნ.-მ იმედის ოპერატორს, ამავე დღეს მიაყენა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა და ხელი შეუშალა სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებაში.
ბრალდებულმა — 1985 წელს დაბადებულმა თ.ბ.-მ, აქციის მიმდინარეობისას, ტელეკომპანია ფორმულას ფოტოკორესპონდენტს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა და ხელი შეუშალა პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში.
ბრალდებულმა — 1984 წელს დაბადებულმა გ.კ.-მ ვაკეში, მრგვალი ბაღის მიმდებარე ტერიტორიაზე რადიო თავისუფლების ჟურნალისტს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა", — აცხადებენ შსს-ში.
შსს-შ ცნობით, კიდევ ერთ პირს ბრალი საზოგადოებრივი მაუწყებლის ოპერატორზე ძალადობის ფაქტზე წარედგინა. ის 8 ივლისს დააკავეს სირცხვილიას ოფისში, ტელეკომპანია TV პირველის ჟურნალისტისა და ოპერატორსთვის ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენების გამო.
გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის მე-2, 156-ის მე -2 ნაწილის "ა" და 225-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს, რაც ჟურნალისტისათვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლას, დევნას და ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებას, ხელმძღვანელობას ან მასში მონაწილეობას გულისხმობს.