შევთანხმდით, რომ წითელი ხაზების გარეშე ვლაპარაკობთ — სუბარი აქტივისტებთან დიალოგის დასრულების შემდეგ
ქართული ოცნების დეპუტატის, სოზარ სუბარის განცხადებით, ნამახვანჰესის აშენების წინააღმდეგ აქტივისტებთან შეხვედრი შემდეგ მივიდნენ შეთანხმებაზე, რომ დიალოგი "წითელი ხაზების" გარეშე გაგრძელდება.
"მიუხედავად იმისა, რომ ძალიან დიდხანს გაგრძელდა და ცოტა დამღლელი შეხვედრაც იყო, იყო ძალიან კონსტრუქციული, ძალიან მნიშვნელოვანი. შევეხეთ ყველა საკითხს. ბუნებრივია, ყველა საკითხზე პასუხი ჯერ ვერ გვექნებოდა, თუმცა შევთანხმდით დიალოგის გაგრძელებაზე. ეს არის ყველაზე მნიშვნელოვანი მთელ ამ ამბავში. იყო პრემიერის წარმომადგენელი, ბატონი ლერი ბარნაბიშვილი, 7 ადამიანი პარლამენტიდან. იცით, რომ პარლამენტში იყო ერთი დიდი განხილვა, მრავალსაათიანი და რამდენიმე შეხვედრა იყო პარლამენტში და პარლამენტარების მხრიდან იქ შეხვედრები გაგრძელდება. მემგონი, მთლიანობაში იყო ძალიან კონსტრუქციული იმიტომ, რომ მართალია, თქვენგან საუბარში ინტერვიუში ერთ-ერთმა წარმომადგენელმა წითელი ხაზი მაინც ახსენა, მაგრამ შევთანხმდით, რომ წითელი ხაზების გარეშე ვლაპარაკობთ", — განაცხადა მან.
ნამახვანჰესის მშენებლობის მოწინააღმდეგე აქტივისტებსა და მთავრობის წარმომადგენლებს შორის შეხვედრა თითქმის ოთხს საათს გაგრძელდა.
აქტივისტ ვარლამ გოლეთიანის ინფორმაციით მთავრობის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე სამი პირობა დააყენეს, რათა გაჩნდეს სივრცე შემდგომი დიალოგისთვის. მისი თქმით, პროცესი კონსტრუქციული დიალოგის რეჟიმში გადადის.
"იმისთვის, რომ გადავიდეთ დიალოგის შემდეგ ეტაპზე, ეს სამი პირობა უნდა იქნას დაკმაყოფილებული მათი მხრიდან. ალაგდეს ბარიკადები, სამუშაო პროცესები ხეობაში უნდა შეწყდეს და გავაგრძელოთ კარვებით პროტესტი. ამის შემდეგ დავიწყებთ კონსტრუქციულ დიალოგს მიწასთან, ხელშეკრულებასთან და სხვა საკითხებთან დაკავშირებით", — განაცხადა გოლეთიანმა შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
საპატრიარქოს მხრიდან მხარეებისთვის დიალოგისკენ მოწოდების შემდეგ ეკონომიკისა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ნამახვანჰესის წინააღმდეგ საპროტესტო აქციების ორგანიზატორებს ყველა სადავო საკითხის დიალოგის რეჟიმში განხილვისკენ მოუწოდა. მათი განცხადებით, საპროტესტო აქციის მონაწილეების მიერ დაყენებული მოთხოვნების კატეგორიული ტონი, დიალოგისა და პოზიციათა დაახლოებისთვის ადგილს არ ტოვებს.
რიონის ხეობაში პროტესტი გრძელდება. აქტივისტების მოთხოვნები უცვლელია. 12 აპრილს სოფელ გუმათში გამართული საპროტესტო აქციის დროს დაპირისპირება იყო აქტივისტებსა და პოლიციას შორის. მას შემდეგ, რაც აქტივისტები პოლიციამ სოფელ ნამოხვანისკენ არ გაუშვა, მათ მანქანებით მსვლელობა მოაწყვეს ქუთაისისკენ.