სახელმწიფო ინსპექტორმა უმაღლეს საბჭოსთან აქტივისტებზე სავარაუდო ძალადობის გამოძიება დაიწყო
სახელმწიფო ინსპექტორმა აფხაზეთის უმაღლეს საბჭოსთან პოლიციელების მხრიდან აქტივისტებზე სავარაუდო ძალადობის გამოძიება დაიწყო. ინსპექტორი საქმეს სამსახურებრივი უფლებამოსილების ძალადობით გადამეტების მუხლით დაიწყო.
აფხაზეთის უმაღლეს საბჭოსთან საპროტესტო აქციაზე ექვსი პირი დააკავეს. გავრცელებულ კადრებში ჩანს, რომ ადგილზე სამართალდამცავებსა და შეკრებილებს შორის დაპირისპირება მოხდა. მოქალაქეები აღნიშნავენ, რომ პოლიციამ მათ ფიზიკურად შეეხო და ძალა გამოიყენა.
აფხაზეთის უმაღლეს საბჭოსთან შეკრებილი დევნილები და აქტივისტები 5-დღიანი კარანტინის მოხსნას ითხოვენ. ამისთვის მათ აფხაზეთის მთავრობის წევრებთან შეხვედრა სურთ, პოლიცია კი შენობაში არ უშვებს.
ოკუპირებული აფხაზეთიდან საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ე.წ. შავი გზებით გადმოსვლის მცდელობას 7 აპრილს 4 ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა.
დევნილები და სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილი აცხადებს, რომ სახიფათო გზებით გადმოსვლის მიზეზი, როგორც საოკუპაციო რეჟიმის წესები, ასევე, საქართველოს მთავრობის დაწესებული 5-დღიანი კარანტინია.
ენგურის ხიდზე გადაადგილება შეზღუდულია და წელიწადზე მეტია ადგილობრივებს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე თავისუფლად მიმოსვლის შესაძლებლობა არ აქვთ. გზა საქართველოში Covid-19-ის პირველი შემთხვევის დაფიქსირებისთანავე აფხაზეთის დე ფაქტო მთავრობამ ჩაკეტა.
ენგურის ხიდი, რომელიც გალელებისთვის დანარჩენ საქართველოსთან დამაკავშირებელი ერთადერთი გზაა, წლის განმავლობაში მხოლოდ ხუთჯერ, რამდენიმე დღით, ცალმხრივად გაიხსნა. აფხაზურმა მხარემ რეგიონში მცხოვრები ადამიანებისთვის, რომლებიც საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე სამედიცინო ან სხვა მიზნით იმყოფებოდნენ, გზა ჰუმანიტარული მიზნით გახსნა, რათა მოქალაქეები თავიანთ სახლებში დაბრუნებულიყვნენ.
ხიდი, ასევე, გაიხსნა 2020 წლის 15 ოქტომბრიდან 30 დეკემბრამდე იმ პირებისთვის, რომლებიც პენსიებსა და სოციალურ შემწეობებს იღებდნენ. მათ ენგურის ხიდამდე მისვლა მხოლოდ ამ დახმარებების ასაღებად შეეძლოთ. სხვაგან გადაადგილების უფლება არ ჰქონდათ.
გადაადგილება შეეძლოთ, აგრეთვე, პაციენტებს, რომლებსაც გადაუდებელი სამედიცინო დახმარება ესაჭიროებოდათ. თუმცა, იგივე შეღავათი არ მოქმედებდა და დღემდე არ მოქმედებს ადამიანებზე, რომლებსაც ქრონიკული ან სხვა დაავადებები აწუხებთ.
აფსნიპრესის ცნობით, ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფატქო ხელისუფლებამ 2021 წლის იანვრიდან პირველ აპრილამდე გალის რაიონის 3 000-მდე მცხოვრები ე.წ. საზღვრის კვეთისთვის დააკავა.
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის კვლევით, როცა ენგურის ხიდი გახსნილია, მას დღეში 2 580-მდე ადამიანი კვეთს. ეს ნიშნავს იმას, რომ უკვე ერთ წელზე მეტია დაახლოებით ამდენივე ადამიანს ყოფითი პრობლემები ყოველდღიურად ექმნება.