ნავალნი 30 დღით დააპატიმრეს
ფოტო: Mstyslav Chernov / Associated Press
რუსი ოპოზიციონერი, ალექსეი ნავალნი 30 დღით დააპატიმრეს. სასამართლო პროცესი ხიმკის პოლიციის განყოფილებაში ჩატარდა. პროცესზე ოპოზიციურად განწყობილ მედიას დასწრების საშუალება არ მისცეს.
ნავალნის დაპატიმრების გახანგრძლივების შესახებ ინფორმაცია მისმა პრესსპიკერმა, კირა იარმიშმა გაავრცელა. 29 იანვარს გაიმართება კიდევ ერთი სასამართლო პროცესი, სადაც ივ როშეს საქმეზე მისი პირობითი მსჯავრის შეცვლაზე იმსჯელებენ.
მას დილამდე ადვოკატთან შეხვედრის საშუალება არ ჰქონია და არც დარეკვის უფლება მისცეს. ხიმკის პოლიციის განყოფილებაში სასამართლო პროცესის ჩატარება მოულოდნელი იყო თვითონ ნავალნისთვისაც.
სასამართლოს პარალელურად ნავალნის მხარდამჭერები პოლიციის შენობის გარშემო შეიკრიბნენ და მის გათავისუფლებას მოითხოვდნენ.
პოლიტიკოსი აგვისტოში მოწამლეს. თავდაპირველად ის ომსკის კლინიკაში მკურნალობდა, თუმცა ორი დღის შემდეგ, ოჯახის მოთხოვნით გერმანიაში, შარიტეს კლინიკაში გადაიყვანეს. რამდენიმე ქვეყნის ლაბორატორიამ დაადასტურა, რომ ოპოზიციონერი ნოვიჩოკის ჯგუფის საწამლავით მოწამლეს.