ევროკავშირის ქვეყნები მოსკოვში ნავალნის დაკავებას აკრიტიკებენ
ფოტო: AP Photo / Mstyslav Chernov
ევროკავშირის ქვეყნებმა მოსკოვში ოპოზიციონერი, ალექსეი ნავალნის დაკავება გააკრიტიკეს. მსგავსი შინაარსის განცხადებები გაავრცელეს აშშ-მ და კანადამ.
საფრანგეთმა ნავალნის დაუყოვნებლივი გათავისუფლება მოითხოვა და აღნიშნა, რომ პროცესებს თვალს მიადევნებს. როგორც გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში ნათქვამია, ჩასვლისთანავე პოლიტიკოსის დაკავება გაუგებარია. ვიცე-კანცლერმა, ოლაფ შოლცმა მას "ნამდვილად მამაცი ადამიანი" უწოდა.
"ჩვენ შევთავაზეთ დაცვა, ამის გაკეთება შეგვეძლო. იმ საშინელი თავდასხმის შემდეგ ჩვენ ვიზრუნეთ, რომ მას საკუთარი ჯანმრთელობა აღედგინა. ახლა ყველაფერი იმაზე იქნება დამოკიდებული, როგორ დავიცავთ ჩვენს პოზიციას და როგორ განმარტავთ სიტუაციის ჩვენეულ ხედვას", — განაცხადა ოლაფმა.
მოსკოვში ნავალნის დაკავება დაგმეს პოლონეთის, ავსტრიისა და ჩეხეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროებმა. ჩეხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ტომა პეტრიჩეკმა განაცხადა, რომ ნავალნის მისი მხარდაჭერა აქვს და რუსეთის მიმართ სანქციების საკითხს დააყენებს.
პოლიტიკოსის დაუყოვნებლივი გათავისუფლება მოითხოვეს ბალტიისპირეთის ქვეყნებმა: ლიეტუვამ, ლატვიამ და ესტონეთმა.
"ნავალნის დაკავება ისევე მოსალოდნელი იყო, როგორც მიუღებელი. მოვუწოდებ მისი დაუყოვნებლივ გათავისუფლებისკენ. რუსეთის ხელისუფლებას ამ დრომდე არ გაუცია პასუხები ნოვიჩოკით მოწამვლასთან დაკავშირებით. ევროკავშირიდან პარტნიორებთან ერთად ყურადღებით ვაკვირდები სიტუაციას. მთელი მსოფლიო აკვირდება!" — განაცხადა დანიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, იეპე კოფოდმა.