ხელისუფლებას მოკავშირედ გვერდით უდგას კრიმინალი — რატიანი
ევროპული საქართველოს მაჟორიტარობის კანდიდატი საჩხერის, ჭიათურისა და ხარაგაულის ოლქში, სერგო რატიანი, ხელისუფლების მხირდან წინაარჩევნოდ ზეწოლაზე საუბრობს.
რატიანის თქმით, ხელისუფლება აქტიურად ახდენს ზეწოლას სხვადასხვა ინტერეს-ჯგუფბზე, მათ შორის, ბიზნესზე, სკოლის დირექტორებსა და საჯარო მოხელეებზე. რატიანმა აღნიშნა ისიც, რომ წინასაარჩევნოდ ხელისუფლებას მოკავშირედ ყავს კრიმინალი, ამრიგად ის "კრიმინოგენული ვითარება", რაც ქვეყანაშია შექმნილი, არ არის გასაკვირი.
"ხელისუფლების მხრიდან მიმდინარეობს ფართომასშტაბიანი, ორგანიზებული კამპანია, ზეწოლა, ფაქტობრივად ყველა ინტერეს-ჯგუფზე. ეს ინტერეს-ჯგუფებია, პირველ რიგში, ადამიანები, რომლებიც დასაქმებულები არიან საჯარო სექტორში, მათ შორის, განსაკუთრებით დიდი ზეწოლაა მასწავლებლებზე. ჩემს კამპანიაში არიან ადამიანები, რომლებსაც პირადად უთვლიან მუქარებს.
გარდა ამისა, იცით, რომ საქართველოში, ფაქტობრივად, არ გვეყოლება არჩეული დირექტორები, ყველა დირექტორი არის დანიშნული და მათი რიცხვი არის 2 000 სკოლიდან 1 400 სკოლამდე, იქ არიან დანიშნული დირექტორები და ეს გააკეთეს სპეციალურად, იმისთვის, რომ ყველა დირექტორზე იყოს ზეწოლა. ის ნაწილი, ვინც მათთვის სასურველი არ არის, პირდაპირ ათავისუფლებენ, საჯარო მოხელეები უბრალოდ ხმას ვერ იღებენ და ვერ გამოდიან შეხვედრებზე, თუმცა ბევრი მათგანის გზავნილია, რომ ისინი მაინც არ მისცემენ ხმას ხელისუფლებას.
აღარ არის საუბარი მოსყიდვებზე და პირდაპირ ფულის გადაცემაზე და ასევე, ბიზნესზე არის მართლაც ძალიან სერიოზული და მძიმე ზეწოლა. ჩართულია კრიმინალი ამ კამპანიაში და ის კრიმინოგენული ვითარება, რაც ქვეყანაშია შექმნილი, გარკვეულწილად, არის ბმაში იმასთან, რომ პოლიციელები, სამართალდამცავები ხედავენ, რომ ხელისუფლებას მოკავშირედ გვერდით უდგას კრიმინალი", — განაცხადა რატიანმა.