როგორ შევუსაბამოთ განათება ინტერიერს
განათების, ფერების, ფორმებისა და სივრცის ჰარმონია არის ინტერიერის სწორად, სასიამოვნოდ და კომფორტულად მოწყობის ფორმულა. ბევრი ჩვენგანი ბინის მშენებლობისას ძირითად ყურადღებას ვაქცევთ განლაგებას, კედლების ფერს და საერთოდ გვავიწყდება უმნივშნელოვანესი კომპონენტი — განათება.
განათება, გარდა იმისა, რომ ღამის საათებში სინათლეს გვაძლევს, მნივნელოვან როლს ასრულებს ინტერიერის დიზაინში. განათება განწყობაზეც მოქმედებს და ის მაკიაჟს შეიძლება შევადაროთ, რომელიც განსაზღვრავს იერსახეს, ფარავს ნაკლოვანებებს და წარმოაჩენს უპირატესობებს. საბოლოო ჯამში, ინტერიერის განათება ქმნის საერთო ხასიათს.
ამდენად, სამშენებლო-სარემონტო მასალების ამიერკავკასიაში უდიდესი ჰიპერმარკეტის მიჰაუსის განათების დიზაინერები გვირჩევენ, რემონტის დაგეგმვისთანავე გავითვალისწინოთ და ჩამოვყალიბდეთ, თუ რა ტიპის და რამდენი სანათური დასჭირდება ჩვენს ოთახებს, აბაზანებს, სამზარეულოსა თუ აივნებს.
მითუმეტეს, რომ მიჰაუსში ნებისმიერი ჭაღის შესაძენად ხელსაყრელი პერიოდია — 11 სექტემბრიდან 24 სექტემბრის ჩათვლით აქ 15%–იანი ფასდაკლება მოქმედებს!
მიჰაუსი სწორედ ის ჰიპერმარკეტია, რომელიც გარანტირებულად შეგასრულებინებთ თქვენს გეგმებს. განათების მოწყობილობების ამოუწურავი რაოდენობაა აქ წარმოდგენილი და რაც მთავარია, აქ წარმოდგენილი განათების კოლექციები ექსკლუზიურად მიჰაუსის დიზაინერების შეკვეთითაა შესრულებული და ყველა მათგანი უნიკალურია — ვერსად სხვაგან, არა მხოლოდ საქართველოში, ვერ ნახავთ ანალოგიურ ჭაღებს, ბრებსა თუ სხვა ტიპის სანათებს.
რით დავიწყოთ?
მაშ ასე, ვთანხმდებით, რომ სწორად შერჩეული განათება უკეთესისკენ ცვლის დაგეგმარებას, ინტერიერის იერსახეს და ბინადართა განწყობას. შენობაში რომ სივრცე, ფორმები და ფაქტურები გაცოცხლდეს, აუცილებლად უნდა გავიაზროთ შუქჩრდილების გადასვლის დინამიკა კაშკაშა ფერიდან დაბურულზე.
- თავდაპირველად, უნდა ჩამოვყალიბდეთ, რისთვისაა ეს ოთახი განკუთვნილი (მისაღები, საძინებელი, სამზარეულო და სხვ.) და შევარჩიოთ ფუნქციონალური სანათების ადგილები, რომლებიც საჭირო ადგილებში მოგვცემენ მიმართულ კაშკაშა შუქს. ეს სანათები სხვადასხვა ტიპის შეიძლება იყოს;
- განვსაზღვროთ „მხატვარი“ შუქის წყაროების ადგილები. მათი დანიშნულება იქნება არქიტექტურული და დეკორატიული ელემენტების, ნახატების, ინტერიერის სტილის შემქმნელი ნივთების ფორმებისა და ფერის ხაზგასმა. ამ შემთხვევაშიც სხვადასხვა ტიპის სანათების შერჩევაა შესაძლებელი მიჰაუსის უზარმაზარი ასორტიმენტიდან;
- და ბოლოს, შეარჩიეთ მთელი ოთახის თანაბარი, ფონური განათებისთვის საჭირო ადგილი. ამისათვის საჭიროა ჭერზე დასამაგრებელი ან დასაკიდი სანათების გამოყენება. ზოგიერთ შემთხვევაში, შესაძლებელია იატაკზე დასაყენებელი სანათის გამოყენება, რომლის შუქი ჭერისკენაა მიმართული და იქიდან მთელს ოთახზე ირეკლება;
- აუცილებლად უნდა დავფიქრდეთ და კარგად შევუხამოთ განათების ფერი ინტერიერის ფერებს (ცივი განათება, თბილი განათება);
- თითოეული ოთახისთვის უნდა ჩამოვყალიბდეთ, როგორი ფორმების სანათი გვჭირდება. ისინი შეიძლება ერთნაირი დიზაინის იყოს, ან რადიკალურად განსხვავებული – მაგრამ ერთიან სტილს რომ ქმნიდნენ. სანათები შეიძლება ჩაიკარგოს ინტერიერში, ან სულაც დომინირებდნენ.
განათების სწორად შერჩევისთვის თქვენი სახლის ინსოლაციაც გასათვალისწინებელია და კიდევ ბევრი დეტალი, რომელთა შესაძებ ამომწურავ კონსულტაციას მიჰაუსის სპეციალისტები გაგიწევენ.
ამიტომ, უნდა ვიჩქაროთ, რომ ხელსაყრელი ფასდაკლების პირობებში შევარჩიოთ და შევიძინოთ ჩვენი ინტერიერისთვის ასეთი მნიშვნელოვანი განათებები.