ნავალნის მდგომარეობა უმჯობესდება, მას საწოლიდან წამოდგომაც შეუძლია — გერმანული კლინიკა
გერმანიის კლინიკა შარიტეში აცხადებენ, რომ რუს ოპოზიციონერ ალექსეი ნავალნის მდგომარეობა უმჯობესდება და მას საწოლიდან წამოდგომაც შეუძლია.
"პაციენტი ხელოვნური სუნთქვის აპარატიდან წარმატებით მოხსნეს. ამ ეტაპისთვის ის გადის მობილიზაციას და ცოტა ხნით საწოლიდან ადგომაც შეუძლია", — ნათქვამია კლინიკა შარიტეს განცხადებაში.
20 აგვისტოს ალექსეი ნავალნი ტომსკი-მოსკოვის თვითმფრინავში შეუძლოდ გახდა და გონება დაკარგა, რის შემდეგაც თვითმფრინავი ომსკში დაეშვა და პოლიტიკოსი საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
ნავალნის ახლობლები ითხოვდნენ, რომ იგი სამკურნალოდ უცხოეთში გადაეყვანათ. რუსი ექიმები კი აცხადებდნენ, რომ მძიმე მდგომარეობაში მისი გადაყვანა საშიში იქნებოდა. თუმცა 22 აგვისტოს პოლიტიკოსი გერმანიაში გადაიყვანეს.
სექტემბრის დასაწყისში გერმანიის მთავრობამ განაცხადა, რომ ნავალნი "ნოვიჩოკის" ჯგუფის საწამლავით მოწამლეს. რუსულმა მხარემ მოწამვლასთან ყველანაირი კავშირი უარყო და განაცხადა, რომ ომსკის კლინიკაში გაკეთებულ ანალიზში საწამლავის კვალი არ ჩანდა.
7 სექტემბერს კლინიკა შარიტემ განაცხადა, რომ ოპოზიციონერი სამედიცინო კომიდან გამოიყვანეს და ხელოვნური სუნთქვის აპარატიდან მოხსნეს. ამასთან, იგი გარშემომყოფების მიმართვაზე რეაგირებს.