ბათუმში აქციაზე 30 ადამიანი დავაკავეთ — შსს
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, დღეს ბათუმში გამართულ აქციაზე 30 ადამიანი დააკავეს. უწყებაში ამბობენ, რომ მათ სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობასა და (ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლი) და წვრილმან ხულიგნობას ედავებიან (166-ე მუხლი).
შსს-ს ინფორმაციით, 7 მაისს დაკავებულების ოჯახის წევრებმა და ახლობლებმა, ბრალდებულების გათავისუფლების მოთხოვნით, ბათუმში საპროტესტო აქცია გამართეს, რომლის მსვლელობისას შეეცადნენ ცენტრალური გზის გადაკეტვას.
"პოლიციის არაერთი კანონიერი მოთხოვნის მიუხედავად, აქციის მონაწილეებმა განაგრძეს საზოგადოებრივი წესრიგის დაარღვევა და ძალადობრივი მეთოდებით შეეცადნენ გზის გადაკეტვას", — აცხადებენ უწყებაში.
ამასთან, შსს ასაჯაროებს კადრებს, სადაც, მათი თქმით, ასახულია ხულიგნობის ფაქტი, რის საფუძველზეც, მიმდინარე წლის 7 მაისს, აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ბათუმში 2 პირი დააკავეს, ხოლო 4 პირს წარედგინა ბრალდება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 239-ე მუხლით. დაკავებულები ამ დროისთვის იმყოფებიან წინასწარ პატიმრობაში.
ბათუმში საპროტესტო აქცია დღეს გაიმართა. ადგილზე მყოფი ჟურნალისტების ნაწილი იტყობინებოდა, რომ პოლიციამ აქციის მონაწილეები ძალის გამოყენებით დააკავა.