ფოტო: განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო
თბილისის მერის, კახი კალაძის განცხადებით, მერიას საზოგადოებრივი ტრანსპორტის დამატების პრობლემა არ აქვს, მაგრამ მთავარია, რომ ხალხი დარჩეს სახლში. კალაძემ სპეციალურ ბრფინგზე აღნიშნა, რომ სახლში დარჩენასთან დაკავშირებული მოწოდება ეხება ყველას, განურჩევლად მისი პროფესიისა.
"მედია უნდა დაგვეხმაროთ იმაში, რომ მოსახლეობას კიდევ ერთხელ მოვუწოდოთ დარჩნენ სახლში. ჩვენ ავტობუსების დამატების პრობლემა, საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გაზრდის პრობლემა არ გაქვს, მაგრამ მთავარია ხალხი დარჩეს სახლში. მაქსიმალურად თავის შევიკავოთ ქუჩაში გამოსვლისგან, ხალხმრავალ ადგილებში თავშეყრისგან", — თქვა კახი კალაძემ.
თბილისი მერმა განმარტა, რომ იმ მოქალაქეებს, რომლებსაც გადაადგილების აუცილებლობა აქვთ ამ ეტაპზე თბილისის მეტრო და ავტობუსები მოემსახურებიან. კორონავირუსთან დაკავშირებით შექმნილი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, 18 მარტიდან სამარშრუტო ტაქსების მოძრაობა აიკრძალა. პრემიერის თქმით, აკრძალვა"არამხოლოდ თბილისში" იმოქმედებს, თუმცა მას არ დაუკონკრეტებია, როგორ მოხდება გადაადგილება იმ ქალაქებში, სადაც ძირითადი ტრანსპორტი სწორედ სამარშრუტო ტაქსებია.
18 მარტის მდგომარეობით, საქართველოში კორონავირუსი დაუდასტურდა 38 ადამიანს, მათ შორის 4 ბავშვია. ამასთან, დადასტურებულ შემთხვევებს შორის ერთი, N1 ინფიცირებული უკვე გამოჯანმრთელდა და ის საავადმყოფოდან 14-დღიანი თვითიზოლაციის რეკომენდაციით გაწერეს. კარანტინის რეჟიმში რჩება 1 261 ადამიანი, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ — 216.
დაავადებათა კონტროლის ცენტრის დირექტორის განცხადებით, ამ ეტაპზე სიტუაცია კონტროლდება, თუმცა, შესაძლოა, მომდევნო კვირას ინფექციის პირველწყარო ვეღარ დაადგინონ. ჯანდაცვის მინისტრის განმარტებით, ასეთ შემთხვევაში, შესაძლოა, დაავადებულთა რაოდენობა 80-100-მდე გაიზარდოს და პიკური მომენტი დადგეს. ინფიცირების რისკის ზრდის შემთხვევაში, მთავრობა შეზღუდვების გამკაცრებას გეგმავს და კარანტინის გამოცხადებას არ გამორიცხავს.
შეზღუდვები შეეხოთ ჟურნალისტებსაც, პარლამენტში მათ მხოლოდ კონკრეტული ლოკაციებიდან მუშაობის უფლება აქვთ, მთავრობის ბრიფინგებზე კი მათი დაშვება აიკრძალა. მედიები ბრიფინგის საერთო სიგნალს მიიღებენ და კითხვებს წინასწარ გაგზავნიან.
მთავრობის გადაწყვეტილებით, შსს აკონტროლებს უცხოეთიდან ჩამოსულ, იზოლაციაში მყოფ ყველა პირს და დარღვევის შემთხვევაში ისინი იძულებით კარანტინში გადაჰყავს. ამ ეტაპზე იძულებით კარანტინშია გადაყვანილი 99 ადამიანი. პარლამენტი განიხილავს, რომ თვითიზოლაციის წესების დარღვევა დასჯადი გახდეს.