კორონავირუსი დასრულდება, პენსია და პენსიონერების პრობლემები მუდმივია — თურნავა ოპოზიციას
ფოტო: ეკონომიკის სამინისტრო
ეკონომიკის მინისტრი, ნათია თურნავას ევროპული საქართველოს ინიციატივას გამოეხმაურა, რომ კორონავირუსის ეპიდემიის პირობებში რვა თვით საპენსიო შენატანები შეწყდეს. მინისტრის თქმით, მთავრობამ არ უნდა მიიღოს ისეთი გადაწყვეტილება, რომელიც ეპიდემიის დასრულების შემდეგ ნორმალური ფუნქციონირებისკენ დაბრუნებას ხელს შეუშლის, მაგალითად საპენსიო რეფორმას ჩამოშლის.
"კორონავირუსი ადრე თუ გვიან დასრულდება, მაგრამ პენსია და პენსიონერების პრობლემები არის მუდმივი. ამიტომ ყველა უფრო მეტი პასუხისმგებლობით მოვეკიდოთ განცხადებებს", — განაცხადა თურნავამ ბრიფინგზე.
მისივე თქმით, საქართველოს მთავრობამ უკვე მიიღო უპრეცედენტო ზომები და სხვადასხვა დარგის პრობლემებს კვლავ განიხილავენ:
"ამ ფონზე ვიხილავთ ძალიან ბევრ ინიციატივას, რომელიც წამოვა სხვადასხვა პოლიტიკური ჯგუფისგან. პოლიტიკოსები, რაოდენ კეთილი მიზნებიც არ უნდა ამოძრავებდეთ მათ, აგებენ პასუხს მხოლოდ თავიანთ განცხადებაზე. ჩვენ პასუხისმგებლიანი ხელისუფლება ვართ, შესაბამისად თითოეული ჩვენი ნაბიჯი უნდა იყოს გათვლილი, რადგან არ ვიცით რა დროს წაიღებს ამ პრობლემის გადალახვა".
კორონავირუსის გამო საქართველოს მთავრობამ უკვე გასცა რამდენიმე ქვეყანასთან საზღვრების ჩაკეტვის ბრძანება. გარდა ამისა, 18 მარტიდან ორი კვირის განმავლობაში უცხო ქვეყნის მოქალაქეები საქართველოში ვეღარ შემოვლენ. დაიხურა სამთო-სათხილამურო კურორტი, ხოლო კაფე-ბარებსა და რესტორნებს მუშაობის შეზღუდვისკენ მოუწოდეს.
ამის ფონზე ევროპულმა საქართველომ მოუწოდა ხელისუფლებას, რომ 8 თვით საპენსიო შენატანები შეაჩერონ. მათი თქმით, ეს მეტ ფულს დაუტოვებს მოქალაქეებს, დადებით გავლენას იქონიებს ეკონომიკური ზრდის ტემპზე და შეაჩერებს ფასების ზრდას.
ჯანდაცვის მინისტრმა, ეკატერინე ტიკარაძემ განაცხადა, რომ მთავრობა ოპოზიციური პარტიის ინიციატივას განიხილავს.
დღეს, 16 მარტს მთავრობის სხდომის შემდეგ საკოორდინაციო საბჭოს მიერ დაწესებული ახალი შეზღუდვები და რეკომენდაციები გავრცელდა. ჯანდაცვის მინისტრის განცხადებით, ჯერ ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების აუცილებლობა არ არსებობს და არ იქნება იქამდე, სანამ ეს გადაწყვეტილებები აღსრულდება, რისთვისაც მოქალაქეების მხრიდან პასუხისმგებლობაა საჭირო.
ახალი შეზღუდვები და რეკომენდაციები: