მაჟორიტარი კობა ლურსმანაშვილიც ამბობს, რომ საარჩევნო ცვლილებას მხარს დაუჭერს
ქართული ოცნების მაჟორიტარი დეპუტატი, კობა ლურსმანაშვილი ამბობს, რომ საარჩევნო სისტემის ცვლილებას მხარს დაუჭერს. მისი თქმით, 120/30-ზე საარჩევნო სისტემით ნარჩუნდება მაჟორიტარულიც და დაკმაყოფილებული იქნება პროპორციული სისტემის მოთხოვნაც.
"მე, როგორც პარლამენტის წევრი მზად ვარ დავუჭირო აღნიშნულ ცვლილებას მხარი, მივესალმები იმ გარემოს, რომელიც უზრუნველყოფს ყველასთვის თანაბარ საარჩევნო გარემოს", — თქვა კობა ლურსმანაშვილმა.
დეპუტატმა აღნიშნა, რომ ცვლილებას მიესალმება, რადგან ის უზრუნველყოფს საარჩევნო მშვიდ გარემოს და ქვეყნის სტაბილურ მომავალს. ლურსმანაშვილმა თქვა, რომ მაჟორიტარი დეპუტატები, რომლებიც წარსულში ფიქრობდნენ, რომ სტაბილურობის გარანტი მაჟორიტარული სისტემა იყო, ამ ეტაპზე, ეთანხმებიან "პლურალისტურ" პარლამენტს და იმ ცვლილებებს, რაზეც ოპოზიცია და ხელისუფლება შეთანხმდა.
დღეს, 9 მარტს კიდევ ერთმა მაჟორიტარმა, დაჩი ბერაიამ აღნიშნა, რომ საარჩევნო სისტემის ცვლილებას მხარს დაუჭერს. ხოლო დეპუტატი კახა ოქრიაშვილი ამბობს, რომ ზარ-ზეიმს არ უერთდება და ისევ წინააღმდეგია. მისი თქმით, მკაფიოდ ხედვას იმ მინუსებს, რასაც პროპორციულ სისტემაზე გადასვლა მოუტანს ქვეყანას.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები 120/30-ზე მანდატების თანაფარდობით ჩატარდება. ამის შესახებ, 8 მარტს ოპოზიციისა და მმართველ გუნდს შორის აშშ-ს ელჩის რეზიდენციაში გამართულ არაფორმალურ შეხვედრაზე გადაწყდა. სამთავრობო გუნდი და ოპოზიცია შეთანხდა, რომ პარტია, რომელიც 40%-იან მხარდაჭერას ვერ მოიპოვებს, მთავრობის დაკომპლექტებას ვერ შეძლებს. რაც შეეხება ბარიერს, ის 1%-ია.
- ოპოზიციისა და ხელისუფლების ერთობლივი განცხადება მართმსაჯულების სისტემაზე
რამდენიმე კვირიანი პროტესტის შემდეგ, ოპოზიციასა და მმართველ გუნდს შორის დიპლომატების მედიატორობით მოლაპარაკებები დაიწყო. სადაც მმართველმა გუნდი ოპოზიციას პროპორციული მანდატების 100-მდე გაზრდას და მაჟორიტარულის 50-მდე შემცირება შესთავაზა. თუმცა, ოპოზიცია ამ თანაფარდებას არ თანხმდებოდა და უფრო პროპორციულ სისტემას ითხოვდა.
მოლაპარაკებები ევროპული საქართველოს წევრის, გიგი უგულავას დაკავების შემდეგ ჩაიშალა. საქმეზე, რომელზეც უგულავა რამდენიმე წლის წინ მსჯავრდებული იყო, გადაწყვეტილება უზენაესმა სასამართლომ 10 თებერვალს გამოაცხადა. მომხდარი ოპოზიციამ პოლიტიკური ანგარისწორებად და ოპოზიციის წინააღდეგ ბრძოლად შეაფასა.
მოგვიანებით, ოპოზიციასა და მმართველმა გუნდს შორის დიალოგი დიპლომატიურ კორპუსთან ერთად არაოფიციალურ შეხვედრებზე გაგრძელდა. ოპოზიცია აცხადებდა, რომ ერთადერთი თანაფარდობა, რომელიც უზრუნველყოფს წარმომადგენლობის პროპორციულობას არის 130/20-ზე, თუმცა ისინი პოლიტპატიმრების გათავისუფლების გარეშე ოცნებასთან შეთანხმებაზე უარს ამბობდნენ. მმართველი გუნდი კი აცხადებდა, რომ საქართველოს გეოგრაფია არ იძლეოდა ამდენ ოლქად ქვეყნის დაყოფის საშუალებას და ოპოზიციას საპასუხოდ 110/40-ზე თანფარდობას სთავაზობდა. დღეს, 8 მარტს კი გაირკვა, რომ ოპოზიცია და ხელისუფლება 120/30-იან ფორმატზე შეთანხმდნენ.