ჩემთვის პოლიციელის მკვლელის შეწყალება მიუღებელია — გიორგი გახარია
პრემიერი გიორგი გახარია ამბობს, რომ შეწყალება არის პრეზიდენტის უფლება, თუმცა, მისთვის პოლიციელის მკვლელის და, ზოგადად, მკვლელის შეწყალება მიუღებელია. ამის შესახებ მან ჟურნალისტებს განუცხადა.
გახარია ამბობს, რომ საჭიროა საკანონმდებლო ცვლილებები.
"ეს დასტურდება იმ ნაბიჯებით, რაც ქალბატონმა პრეზიდენტმა გადადგა — გამოაცხადა მორატორიუმი. უნდა იყოს საერთო მსჯელობა პარლამენტთან ერთად და რაღაც ფილტრები უნდა გაჩნდეს იმისთვის, რომ მკვლელობისთვის მსჯავრდებული ადამიანები ასეთი ფორმით არ იყვნენ შეწყალებულები", — თქვა პრემიერმა.
პრეზიდენტის გადაწყვეტილებას კრიტიკით შეხვდნენ როგორც ხელისუფლების, ისე ოპოზიციის წარმომადგენლები. ამასთანავე, მკვლელობისთვის მჯავრდებულთა შეწყალება მიუღებელი აღმოჩნდა მმართველი პარტიის დეპუტატებისთვის. რამდენიმედღიანი კრიტიკის შემდეგ პრეზიდენტი გამოვიდა ინიციატივით, რომ შეწყალების უფლება დაიხვეწოს. დღეს, 18 სექტემბერს მან შეწყალებაზე მორატორიუმი გამოაცხადა.