არ გამოირიცხება შეცდომა — პრეზიდენტი პატიმრების შეწყალებაზე
საქართველოს პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი ამბობს, რომ პატიმრების შეწყალების პროცესში შეცდომის დაშვებას არ გამორიცხავს. ამის შესახებ მან ამ საკითხზე ჩანიშნულ ბრიფინგზე ისაუბრა.
"შეწყალება არ არის ვინმეს გამართლება და არც სასამართლოს გადაწყვეტილების რევიზია. ეს არის სუბიექტური, პერსონალური გადაწყვეტილება პრეზიდენტის პასუხისმგებლობის ქვეშ... ეს არის შეფასება გარემოებებისა და მოცემულობების იმ ადამიანის მიერ, რომელიც არის საქართველოს პრეზიდენტი, რაც არც გამორიცხავს შეცდომას და არც სხვისგან განსხვავებულ პოზიციას", — თქვა პრეზიდენტმა.
მან პატიმრების შეწყალებაზე მორატორიუმი გამოაცხადა.
პრეზიდენტის მიერ პატიმრების შეწყალება
"ეს უცებ გახდა რაღაც სალაპარაკო პრობლემა იმ დროს, როცა აქ ამდენი არის პოზიტივზე სალაპარაკო. ესეც დიდად არ მიკვირს. თუ რამე განცხადება არის უფრო დეტალური გასაკეთებელი, ეს უნდა გაკეთდეს თბილისში", — თქვა ზურაბიშვილმა.
პრეზიდენტის გადაწყვეტილებას კრიტიკით შეხვდნენ როგორც ხელისუფლების, ისე ოპოზიციის წარმომადგენლები. ამასთანავე, მკვლელობისთვის მჯავრდებულთა შეწყალება მიუღებელი აღმოჩნდა მმართველი პარტიის დეპუტატებისთვის. რამდენიმედღიანი კრიტიკის შემდეგ პრეზიდენტი გამოვიდა ინიციატივით, რომ შეწყალების უფლება დაიხვეწოს.