პირადი ექიმი ნავალნის ჯანმრთელობაზე: სავარაუდოდ, გაურკვეველი ქიმიური ნივთიერების შედეგია
ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნი, რომელიც 30-დღიან ადმინისტრაციულ პატიმრობაში იყო, ალერგიის დიაგნოზით საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ნავალნის მკურნალი ექიმები ოფიციალურ დიაგნოზს არ ეთანხმებიან და ამბობენ, რომ შესაძლოა, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესება გაურკვეული ქიმიური ნივთიერების ზემოქმედების შედეგი იყოს.
ალექსეი ნავალნი 27 ივლისის მოსკოვში არასანქცირებულ მიტინგამდე სამი დღით ადრე დააკავეს და ადმინისტრაციული პატიმრობა მიუსაჯეს. ის ამ თვეში უკვე მეორედ დააკავეს. პირველ ჯერზე საპატიმრო დაწესებულებაში მან ათი დღე გაატარა.
28 ივლისს ცნობილი გახდა, რომ ნავალნი "მწვავე ალერგიული ფონის" გამო საავადმყოფოში გადაიყვანეს. როგორც თერაპევტული განყოფილების ექიმმა, ელდარ კაზახმედოვმა განაცხადა, ნავალნი მოსკოვის მთავარ იმუნოლოგ-ალერგოლოგმა დაათვალიერა. ექიმის თქმით, მას სახის არეში კონტაქტური დერმატიტი და თვალების გარშემო შეშუპება აღენიშნებოდა. კაზახმედოვის განმარტებით, ოპოზიციონერის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია და, სავარაუდოდ, ორშაბათს გამოწერენ.
ნავალნის პირადი ექიმი, ოფთალმოლოგი ანასტასია ვასილიევა ოფიციალურ დიაგნოზს არ იზიარებს. მან და კიდევ ერთმა მკურნალმა ექიმმა პაციენტი საავადმყოფოში მოინახულეს, თუმცა სრულყოფილად მისი დათვალიერება გაძლიერებული დაცვის გამო ვერ მოახერხეს.
ვასილიევამ ფეისბუქზე დაწერა, რომ ნავალნი ღია კარიდან შეათვალიერეს. მისი თქმით, ოპოზიციონერს აღენიშნება ზედა და ქვედა ქუთუთოს შეშუპება და მძიმე ჰიპერტემია, ჩირქოვანი გამონადენი მარჯვენა თვალიდან, ქავილი, გამონაყარი კისრის, ზურგის, მკერდისა და ხელის არეში. ვასილიევას თქმით, ნავალნის ალერგია არ აწუხებს, ის იმავე საკვებს მიირთმევდა, რასაც სხვა პატიმრები და ახალ პარფიუმერიასთან ან ჰიგიენურ საშუალებასთან შეხება არ ჰქონია. აქედან გამომდინარე, მკურნალი ექიმი ამბობს, რომ ოპოზიციონერის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესება, სავარაუდოდ უცნობი ქიმიური ნივთიერების ზემოქმედებას უკავშირდება. ექიმმა ტვ დოჟდს უთხრა, რომ ექსპერტიზისთვის ნავალნის მაისური და თმები აიღო.
ნავალნის გადაყვანის შემდეგ მისმა მხარდამჭერებმა საავადმყოფოსთან შეკრება დაიწყეს. შეკრება დიდხანს არ გაგრძელდა, რადგან ადგილზე პოლიცია მივიდა და მხარდამჭერების დაშლა დაიწყო, ზოგიერთი მათგანი დააკავეს.