ლინკევიჩუსი: არჩევნების თარიღი ჩვენთვის სიურპრიზია, შუაკვირაში დანიშვნა არატრადიციულია
ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრის, ლინას ლინკევიჩუსის განცხადებით, საქართველოში საპრეზიდენტო არჩევნების შუა კვირაში დანიშვნა სიურპრიზია და არატრადიციულია.
"არ ვიცი რამდენად შეუწყობს ხელს ეს ხმის მიცემის პროცესში თავისუფალ და გამჭვირვალე მონაწილეობას. ეს ნამდვილად გარკვეულ ეჭვებს ბადებს", — საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადების თარგმანს რუსთავი 2 ავრცელებს.
ლინკევიჩუსის განმარტებით, არჩევნები არის დემოკრატიის ტესტი გამჭვირვალეობის კუთხით, როგორ არის ორგანიზებული რეფორმების გატარება, რადგან ხელისუფლების შეცვლამ ან არ შეცვლამ არ უნდა მოახდინოს უარყოფითი გავლენა რეფორმების მოტივაციაზე.
"კერძოდ, რასაც ველით საქართველოსგან ევროინტეგრაციის თუ ევროატლანტიკური ინტეგრაციის კუთხით, პირველ რიგში, საქართველოს ხელისუფლება ამას სერიოზულად და პასუხისმგებლობით უნდა მიუდგეს. ტესტი კი საკმაოდ გადამწყვეტია".
საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტური სამუშაო დღეს, 28 ნოემბერს დაინიშნა. მიუხედავად სხდომის რამდენიმე წევრის წინააღმდეგობისა, ცესკომ გადაწყვეტილება არ შეცვალა. მანამდე საარჩევნო ადმინისტრაციას არჩევნების შაბათ-კვირას დანიშვნისკენ მოუწოდა არასამთავრობო სექტორმაც.