სალომე ზურაბიშვილი: ჩვენ დავბომბეთ ჩვენი მოსახლეობა... როგორ ვთქვათ, რომ მთლიანობა გვინდა?
საქართველოს პრეზიდენტობის კანდიდატმა სალომე ზურაბიშვილმა, რომელსაც მხარს ქართული ოცნება უჭერს, ტოკ-შოუ რეაქციაში 2008 წლის ომზე კიდევ ერთხელ ისაუბრა და განაცხადა, რომ ქართულმა მხარემ თავისი მოსახლეობა დაბომბა, რაც ფაქტებითაა დასაბუთებული.
მისი თქმით, რუსეთი არის ოკუპანტი, რომელმაც ომი 1801 წლიდან დაიწყო.
"მე არაფერს ვამბობ და ვამტკიცებ. ეს რის ფაქტებში, ტელევიზიის არქივებში. მე ვამბობ, რომ ჩვენი სიტყვა უნდა ფასობდეს. ის, რომ რუსეთი არის საქართველოს ოკუპანტი, ის რომ რუსეთი არის საქართველოს აგრესორი, ის, რომელმაც დაიწყო ომი 1801 წლიდან, შემდგომ ყოველ ჯერზე, როცა შემოვიდა წითელი არმია, რის გამოც მე დავიბადე უცხოეთში, ეს თუ არ ვიცი არაფერი მცოდნია", - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
ჟურნალისტის კითხვაზე რა გავლებას მოახდენს მისი განცხადებები საქართველოს საერთაშორისო იმიჯზე, სალომე ზურაბიშვილმა უპასუხა, რომ მან დიპლომატია კარგად იცის.
"მე ხომ არ ვამბობ, რომ რუსეთმა არ დაგვბომბა? პირობას გაძლევთ, რომ ჩემს წინააღმდეგ და საქართველოს წინააღმდეგ ამას ვერავინ გამოიყენებს, რადგან დიპლომატია კარგად ვიცი და ვიცი, საერთაშორისო დონეზე როგორ უნდა მოვიქცე", - ამბობს პრეზიდენტობის კანდიდატი.
კითხვა, თუ ვინ დაიწყო ომი, საქართველომ თუ რუსეთმა, სალომე ზურაბიშვილს მაშინ დაუსვეს, როცა მან საპრეზიდენტო არჩევნებში საკუთარი კანდიდატურა წარადგინა.
"ჯერ ერთი, უნდა ვიყოთ ტერმინებში სწორი. მე ყოველთვის ვამბობდი და ვამბობ, რომ ომი დაიწყო საუკუნის წინ რუსეთმა, ჩვენ იმ დროს ჩავერთეთ რუსეთის პროვოკაციაში და წავედით ამ საომარ ვითარებაში, საქართველომ დაიწყო ეს ნაწილი ამ საომარი ვითარების. ეს არის ყველასთვის ცნობილი და ოფიციალური ვერსია, რასაც ევროკავშირი ადასტურებდა, ჩვენ ამას არ გადავხედავთ", - თქვა ზურაბიშვილმა.
"რაც ეხება ომს, ხვალ არის 7 აგვისტო, ზეგ არის 8, დარწმუნებული ვარ, რომ გვექნება ძალიან ბევრი საშუალება ამ თემაზე ვისაუბროთ", - თქვა ზურაბიშვილმა.
ქართულმა ოცნებამ 9 სექტემბრის პოლიტსაბჭოს სხდომაზე გადაწყვეტილება მიიღო და მხარი დამოუკიდებელ კანდიდატს, სალომე ზურაბიშვილს დაუჭირა. 11 სექტემბერს საერთაშორისო კონფერენციაზე საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ სალომე ზურაბიშვილი პროდასავლური კანდიდარია, მდიდარი ევროპული გამოცდილებით.