16 არასამთავრობო ორგანიზაცია თეა წულუკიანის გადადგომას ითხოვს
ფოტო: იუსტიციის სამინისტრო
ადამიანის უფლებებზე მომუშავე 16 არასამთავრობო ორგანიზაცია იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის გადადგომას ითხოვს. ამის შესახებ მათ დღეს, 5 ივნისს პრესკონფერენცია გამართეს.
ისინი ხელისუფლებას მართლმსაჯულების სისტემის ძირეული ცვლილებისკენ მოუწოდებენ. ორგანიზაციები მიუთითებენ, რომ ბოლო პერიოდში საზოგადოების შეშფოთება სამართალდამცავ და სასამართლო სისტემაში პოლიტიკური კორუფციისა და ადამიანის უფლებების ფუნდამენტური სტანდარტების უგულებელყოფის პრაქტიკებითაა გამოწვეული:
"ყურადღებით ვადევნებთ თვალს ბოლო დღეებში თბილისსა და სხვა ქალაქებში მიმდინარე მასობრივ პროტესტს და სოლიდარობას ვუცხადებთ სარალიძის და დადუნაშვილის ოჯახებს. მიმდინარე მოვლენებზე ხელისუფლების არასათანადო რეაგირება და პროტესტის ნიშნად ქუჩაში გამოსული ათასობით ადამიანი აშკარად მიუთითებს ქვეყანაში შექმნილ კრიზისულ ვითარებაზე. საზოგადოების მიერ გამოხატული საზოგადოებრივი პროტესტის ტალღა მხოლოდ ხორავას ქუჩაზე მომხდარი შემთხვევის არასათანადო გამოძიების პრობლემას არ უკავშირდება და ის უფრო ფართედ უსამართლო მართლმსაჯულების სისტემისა და სოციალური პოლიტიკის მიმართ საზოგადოებაში დაგროვილი უკმაყოფილების გამოხატულებაა".
ხელმომწერი ორგანიზაციებია:
- თანასწორობის მოძრობა;
- თემიდა;
- მედია განვითარების ფონდი (MDF);