ოკუპირებულ ცხინვალში დაპატიმრებული თამარ მეარაყიშვილი მშრალ შიმშილობაზე გადავიდა
ოკუპირებულ ცხინვალში შპიონაჟის ბრალდებით დაპატიმრებული ქართველი სამოქალაქო აქტივისტი, თამარ მეარაყიშვილი მშრალ შიმშილობაზე გადავიდა. ამის შესახებ მეარაყიშვილის ადვოკატი, ალან ბაზაზაევი Sapa Tskhinval-თან აცხადებს.
მათი ცნობით, საქართველოს სასარგებლოდ ჯაშუშობაში ეჭვმიტანილი თამარ მეარაყიშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობა მკვეთრად გაუარესდა. ადვოკატის თქმით, მეარაყიშვილმა სრულად უარი თქვა არა მხოლოდ საკვებზე, არამედ წყალსა და მედიკამენტებზეც.
"მისი არტერიული წნევა მერყეობს, ის არ იღებს წყალს და წამლებს. ის ნორმალურად საუბრობს, მაგრამ გარეგნულად ეტყობა, რომ ცუდად არის. მან თქვა, რომ დაახლოებით 10 კგ დაიკლო", — აცხადებს ადვოკატი.
ბაზაევმა აღნიშნა, რომ დაკავების იზოლატორის ექიმები აკვირდებიან თამარას და მოუწოდებენ, შიმშილობა შეწყვიტოს, მაგრამ ის კატეგორიულად უარს ამბობს და თავის უდანაშაულობას აპროტესტებს. ადვოკატმა დასძინა, რომ მეარაყიშვილმა მშრალი შიმშილობის დაწყება გუშინ ციხის ადმინისტრაციის მხრიდან საკვებზე უარის თქმის შესახებ არასათანადო განცხადებების შემდეგ გადაწყვიტა.
"ის ამბობს, რომ არანაირი დანაშაული არ ჩაუდენია და თავს პრეზიდენტ ალან გაგლოევის პირად პატიმრად მიიჩნევს და არ აპირებს შიმშილობის შეწყვეტას გათავისუფლებამდე", — განაცხადა ბაზაევმა.
ადვოკატის თქმით, მისი კლიენტი აცხადებს, რომ საერთაშორისო ღონისძიებებზე სამხრეთ ოსეთის სახელით გამოვიდა და საკუთარი უფლებების დაცვისთვის ფულადი სერტიფიკატი მიიღო. სერტიფიკატი 2018 წელს ნიდერლანდების საელჩოსგან მიიღო, გაცემული იყო საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მეშვეობით და პრეზიდენტმა გაგლოევმა პრესკონფერენციაზე წარადგინა.
ალან ბაზაევი ამბობს, რომ მშრალი შიმშილობა სერიოზულ საფრთხეს უქმნის მის სიცოცხლეს — წყლის გარეშე ორგანიზმში შეიძლება შეუქცევადი პროცესები მოხდეს, მათ შორის სასიცოცხლო ორგანოების უკმარისობა, ხოლო მომდევნო ათი დღე შეიძლება კრიტიკული იყოს.