ირაკლი კობახიძემ ნარკოტიკებზე, ორგანიზებულ დანაშაულსა და კორუფციაზე საუბრისას თქვა, რომ "მიშვებული იყო ეს ყველაფერი"
ირაკლი კობახიძემ ნარკოტიკებზე, ორგანიზებულ დანაშაულსა და კორუფციაზე საუბრისას თქვა, რომ "მიშვებული იყო ეს ყველაფერი", — ამის შესახებ ოცნების პრემიერმა, ირაკლი კობახიძემ დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე თქვა.
მისი თქმით, "ამ მიმართულებით საქართველოს მთავრობა და კონკრეტულად, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ძალიან ეფექტიანად მუშაობს".
"შემდეგი საკითხი, რასაც მინდა შევეხო, უკავშირდება საზოგადოებრივ უსაფრთხოებას — ნარკოტიკები, ორგანიზებული დანაშაული, კორუფცია. ამ მიმართულებით საქართველოს მთავრობა და კონკრეტულად, შინაგან საქმეთა სამინისტრო ძალიან ეფექტიანად მუშაობს გასული თვეების განმავლობაში. ბოლო სამ თვეში ნარკოტიკების რეალიზაციის ბრალდებით პასუხისგებაში მიეცა 156 პირი. საუბარია მსხვილ ნარკორეალიზატორებზე, რომელთა დაკავებაც განხორციელდა. განსაკუთრებით დიდი რაოდენობით ნარკოტიკული საშუალების ფლობისთვის დაკავებული იქნა და პასუხისგებაში მიეცა 226 პირი, რაც არის უპრეცედენტო მაჩვენებელი. ჩვენ გვქონდა შემაშფოთებელი ტენდენციები ნარკოტიკების მოხმარების, გავრცელების კუთხით და ჩვენ გვჭირდებოდა გადამჭრელი ზომების მიღება ამ ტენდენციების აღსაკვეთად. სწორედ ამის გამოხატულებაა ის სტატისტიკა, რომელიც დღეს არის წარმოდგენილი. ამან გამოიწვია ის, რომ ნარკოტიკების ხელმისაწვდომობა არის შემცირებული როგორც ფიზიკური, ისე ფინანსური თვალსაზრისით დაახლოებით რვაჯერ, რაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს ეფექტიანი საქმიანობის შედეგია. ასევე უპრეცედენტო რაოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები არის ამოღებული. მათ შორის, გვქონდა კონკრეტული ფაქტი, როდესაც 298 კილოგრამი ჰეროინი იქნა ამოღებული. ასევე, რამდენიმე დღის წინ ამოღებული იქნა 34 500-ზე მეტი აბი მეტადონი, რაც ასევე უპრეცედენტო რაოდენობაა. ნარკოტიკებთან ბრძოლა კვლავაც დარჩება ჩვენს ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტად.
ბოლო სამ თვეში ნარკოტიკების რეალიზაციის ბრალდებით პასუხისგებაში მიეცა 156 პირი. საუბარია მსხვილ ნარკორეალიზატორებზე, რომელთა დაკავებაც განხორციელდა. განსაკუთრებით დიდი რაოდენობით ნარკოტიკული საშუალების ფლობისთვის დაკავებული იქნა და პასუხისგებაში მიეცა 226 პირი, რაც არის უპრეცედენტო მაჩვენებელი.
რაც შეეხება ორგანიზებულ დანაშაულს, ბოლო 3 თვეში ქურდულ სამყაროსთან დაკავშირებით პასუხისგებაში მიეცა 57 პირი. სტატისტიკა რომ ავიღოთ, მაგალითად, შარშან, იგივე პერიოდში, ამ ბრალდებით პასუხისგებაში მიეცა მხოლოდ 2 პირი.
ასევე, იარაღის ტარება. ესეც იყო აბსოლუტურად არასწორი პრაქტიკა. ჟარგონზე რომ ვთქვათ: "მიშვებული იყო ეს ყველაფერი". ადამიანები, მათ შორის ახალგაზრდა ადამიანები დადიოდნენ იარაღით, რაც ძალიან რისკის შემცველია. ამ რამდენიმე თვის განმავლობაში, სამი თვის განმავლობაში, გამოვლინდა იარაღის უკანონო ბრუნვის 384 შემთხვევა", — თქვა ირაკლი კობახიძემ დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე.