ირაკლი კობახიძის თქმით, "ჰელსინკის კომისიაში "დიფ სთეითის" წარმომადგენლები მძლავრობენ
"ჰელსინკის კომისიაში "დიფ სთეითის" წარმომადგენლები მძლავრობენ და მათ დაიბარეს "დიფ სთეითის" აგენტები, ზურაბიშვილი, ხიდაშელი. "მელამ თავისი კუდი მოწმედ მოიყვანაო", ასე გამოუვიდა ჰელსინკის კომისია" — ასე ეხმაურება ქართული ოცნების პრემიერმინისტრი ირაკლი კობახიძე ჰელსინკის კომისიაში საქართველოს საკითხზე ჩანიშნულ მოსმენას, რომელიც 10 სექტემბერს გაიმართება.
კობახიძეს იმედს გამოთქვამს, რომ აშშ და "ევროპული ბიუროკრატია საბოლოოდ დაძლევს "დიფ სთეითის" გავლენას.
"შემაშფოთებელია "დიფ სთეითის" გავლენები მსოფლიო მასშტაბით, თქვენ ხედავთ, რა მდგომარეობამდე მიიყვანეს ამ ადამიანებმა ევროპული ბიუროკრატია და ევროპაში ძალიან მძიმე ტენდენციებია, იგივე ხდებოდა ამერიკის შეერთებულ შტატებში წინა 4 წლის განმავლობაში. იმედი გვაქვს, ამერიკის შეერთებული შტატები საბოლოოდ დაძლევს "დიფ სთეითის გავლენას, საბოლოდ იმედი გვაქვს, რომ ევროპული ბიუროკრატიაც შეძლებს ამ გავლენის დაძლევას, დანარჩენი, დაველოდოთ მოვლენების განვითარებას.
თქვენ იცით, რომ ჰელსინკის კომისიაში "დიფ სთეითის" წარმომადგენლები მძლავრობენ და მათ დაიბარეს "დიფ სთეითის" აგენტები, ზურაბიშვილი, ხიდაშელი. „მელამ თავისი კუდი მოწმედ მოიყვანაო", ასე გამოუვიდა ჰელსინკის კომისიას, აბსოლუტურად სასაცილოა რა თქმა უნდა ეს ყველაფერი," — თქვა კობახიძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას.
კომისია საქართველოს მე-5 პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს, ყოფილ თავდაცვის მინისტრ თინათინ ხიდაშელს და ჰადსონის ინსტიტუტის უფროს მკვლევარ ლუკ კოფის მოუსმენს.