DRI-ის შეფასებით, ღარიბაშვილის ჰომოფობია ულტრამემარჯვენე ძალების რიტორიკასთან თანხვედრაშია
ფოტო: კადრი ვიდეოდან / საქართველოს მთავრობა
დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი (DRI) პრემიერმინისტრის ჰომოფობიურ გზავნილებს განცხადებით გამოეხმაურა.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 5 მაისს პრემიერმინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი უნგრეთის დედაქალაქში მიმდინარე კონსერვატორთა კონფერენციიის ერთ-ერთი სპიკერი იყო.
- კონფერენცია დევიზით — "ერთად ჩვენ ძლიერები ვართ" — ძირითადად ამერიკელი და ევროპელი კონსერვატორების მონაწილეობით იმართება, რადგან, როგორც AP წერს, ევროპაში იზოლირებული უნგრეთის პოპულისტური მთავრობა მოკავშირეებსა და თანამოაზრეებს ეძებს.
- თავად ორგანიზატორები ამბობდნენ, რომ ეს შეხვედრა "ფოკუსირებული იქნებოდა ლიბერალების კოშმარზე: ეროვნული ძალების საერთაშორისო გაერთიანებაზე".
- რაც შეეხება ღარიბაშვილს, რომელიც ბოლო პერიოდში უნგრეთის პრორუს პრემიერთან, ვიქტორ ორბანთან მეგობრობას ცდილობს, ეს საერთაშორისო ტრიბუნა ჰომოფობიური გზავნილების გასაჟღერებლად გამოიყენა.
- ჰომოფობია ღარიბაშვილისგან სიახლე ნამდვილად არ არის, თუმცა ადამიანს, რომლის სიტყვებმაც 5 ივლისს მასშტაბური ძალადობა წაახალისა, მსგავსი გამოსვლის შედეგებზე უფრო მეტი უნდა ეფიქრა.
დეტალები: დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტში ამბობენ, რომ პრემიერის ჰომოფობიური რიტორიკა, რომელიც რელიგიურ და ეროვნულ სენტიმენტებზე აპელირებს, სრულ თანხვედრაშია საქართველოში მოქმედი ღიად პრორუსული და ულტრამემარჯვენე ძალების გზავნილებთან.
- "პროსახელისუფლებო პროპაგანდისტული არხებისა და ულტრამემარჯვენე ძალების მიერ უნისონში წარმოებული პოლიტიკური შინაარსის ჰომოფობიური კამპანია აჩენს ეჭვებს, რომ ქართული ოცნება და ულტრამემარჯვენე ძალები შესაძლოა, ერთობლივად ლობირებენ საკანონმდებლო ინიციატივას, რომელიც ღიად დისკრიმინაციული შინაარსისაა და აუცილებლად იქცევა მნიშვნელოვან წინაღობად საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მოპოვების გზაზე", — აცხადებენ ორგანიზაციაში.
კონტექსტი: ძალადობრივი და პრორუსული ალტ-ინფოს ლიდერებმა და 5 ივლისის ორგანიზატორებმა, გიორგი ქარდავამ, ზურაბ მახარაძემ, ირაკლი მორგოშიამ, შოთა მარტინენკომ და კონსტანტინე მორგოშიამ 2022 წელს პარლამენტს კანონპროექტი წარუდგინეს, რომლითაც ადამიანის ფუნდამენტური უფლების, გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა მოითხოვეს.
- ჰომოფობიური კანონპროექტის თანახმად, უნდა აიკრძალოს ისეთი შეკრება და მანიფესტაცია, რომელიც მიზნად ისახავს "სექსუალური ორიენტაციის დემონსტრაციას, პოპულარიზაციას და პროპაგანდას" და ისეთიც, რომლის დროსაც შეიძლება, ადგილი ჰქონდეს რომელიმე რელიგიური მიმდინარეობის საწინააღმდეგო განცხადებებსა და მოწოდებებს.
- დოკუმენტის განმარტებით ბარათში ჰომოფობები წერდნენ, რომ საჯარო სივრცეში სექსუალური უმცირესობების გამართული ღონისძიებების ხილვა მოსახლეობისთვის მიუღებელია, რასაც საზოგადოების "სიმშვიდისა და უსაფრთხოების" მოტივით ხსნიდნენ — თუმცა, სწორედ ისინი არავინ მთავარი საფრთხე და მათი მხარდამჭერები ესხმიან თავს უმცირესობებს.
- მოძალადეების სურვილით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში უნდა შევიდეს ცვლილება — მათი მოგონილი წესების დარღვევა გამოიწვევს დაჯარიმებას 3 000 ლარით ან ადმინისტრაციულ პატიმრობას 25 დღემდე.
- მანიფესტაციის ორგანიზატორის შემთხვევაში — ჯარიმა 5 000 ლარით, პატიმრობა კი 30 დღემდე ვადით განისაზღვრება.
- პრორუსები ითხოვენ იმასაც, ცვლილება შევიდეს სისხლის სამართლის კოდექსში და კანონის განმეორებით დარღვევის შემთხვევაში "სექსუალური ორიენტაციის პროპაგანდა" 2-დან 3 წლამდე პატიმრობით დაისაჯოს.