ამ თემაზე პრემეირმინისტრმა პარლამენტში ისაუბრა.
- ტრადიციული რიტორიკისგან განსხვავებით, პრემიერმინისტრი ახსენებს რუსეთს, მაგრამ არა როგორც ქვეყანას, რომლისგანაც პირდაპირი საფრთხე მოდის — უფრო მეტ დროს ის უკრაინისა და ოპოზიციისგან მომავალ "საფრთხეებზე" საუბარს უთმობს.
- მის ჩამონათვალში ომში ჩათრევის მცდელობებსა და სარფთხისშემეცველ 4 პროცესებში მოხვდა სააკაშვილის ჩამოსვლა, უკრაინაში წამსვლელი მოხალისე მებრძოლებისთვის გაფრენის უფლების განხილვა, აქციები #შინევროპისკენ და 8-9 მარტს რუსული კანონის საწინააღმდეგო პროტესტი.
- ამავე ტრიბუნიდან, სადაც პოლარიზაციაში სხვას დასდო ბრალი, ღარიბაშვილმა ოპოზიციას ისევ უწოდა დესტრუქციული, რუსული კანონის საწინააღმდეგო აქციის მონაწილეებს კი ძალადობრივი და ანარქისტული.
დეტალები: ღარიბაშვილის თქმით, ევროპელ პარტნიორებს ბევრჯერ უთხრა, რომ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის არმიცემა შეცდომა იყო.
- "ვინაიდან ჩვენი პროგნოზით და ეს პროგნოზი სახეზეა, რომ გაცხადდა, ახდა — პოლარიზაცია არასდროს დასრულდებოდა, არამედ მოიმატებდა ქვეყანაში. ჩვენ რომ შევხედოთ ერთი წლის განმავლობაში, შემცირდა თუ არა პოლარიზაცია. ალბათ, ვერავინ ვერ დაგვეთანხმება, რომ ეს ასე მოხდა. პირიქით", — ამბობს ის და პოლარიზაციის ზრდის მიზეზად ევროკომისიის გადაწყვეტილების წარმოჩენას ცდილობს.
- ამის შემდეგ კი საუბარს დესტაბილიზაციის მცდელობებზე აგრძელებს და ისევ ახსენებს შარშანდელ #შინევროპისკენ და წლევანდელ მარტის აქციებს რუსული კანონის წინააღმდეგ.
- "შესაბამისად, ჩვენი პასუხი საჯაროდ მინდა ვთქვა, რაც მე გავუზიარე ღიად ჩვენს ევროპელ პარტნიორებს არის შემდეგი: თუ ევროპას, ჩვენს ევროპარლამენტარებს და კოლეგებს რეალურად სურთ პოლარიზაციის დასრულება, მათ უნდა მიანიჭონ კანდიდატის სტატუსი. ეს მოხსნის ყოველგვარ კითხვებს, სპეკულაციებს დაასრულებს მათ რადიკალურ და დესტრუქციულ მოქმედებებს", — განაცხადა მან.
- იქვე გაიმეორა ისიც, რომ კანდიდატის სტატუსი სიმბოლური, მაგრამ მნიშნველოვანი გადაწყვეტილებაა და მათი ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს ამ მიმართულებით.
- "დარჩენილი არის ერთადერთი შესასრულებელი ვალდებულება, რომელიც უკავშირდება პოლარიზაციის ვალდებულებას და ეს არის ერთობლივად შესასრულებელი, მთავრობის, ხელისუფლების, პარლამენტის და ოპოზიციის", — აღნიშნა მან.
- ამის შემდეგ კი ისევ პირდაპირ ოპოზიციაზე თავდასხმით განაგრძო და მათ "ყველაზე ანტიევროპული" და "ანტიეროვნული" ძალა უწოდა.